Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 13 °C pogoda dziś
JUTRO: 13 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Odszkodowanie za gospodarstwo zostawione na Warmii

Zdjęcie jest ilustracją do tekstu. Fot. Pixabay.com

Milion 300 tysięcy złotych ma dostać od Skarbu Państwa była właścicielka gospodarstwa w Podlejkach w gminie Gietrzwałd, która pod koniec lat 70. zeszłego wieku, wyjechała na stałe do Niemiec.

O odszkodowanie walczyła od 2010 roku, wczoraj wygrała w Sądzie Okręgowym w Olsztynie. Wyrok na razie nie jest prawomocny. A jeżeli nikt się od niego nie odwoła, wypłacone Warmiaczce odszkodowanie, będzie jak dotąd najwyższym, zasądzonym przez Sąd Okręgowy w Olsztynie, tak zwanym późnym przesiedleńcom.

Przed wymiarem sprawiedliwości na Warmii i Mazurach toczyło i toczy się wiele spraw tego typu. O zwrot nieruchomości lub o odszkodowanie najczęściej starają się osoby, które wyjechały z Polski w czasach PRL, albo ich spadkobiercy. Przykłady można mnożyć.

Czy i jak można zabezpieczyć mieszkańców Warmii i Mazur przed roszczeniami tak zwanych późnych przesiedleńców i ich spadkobierców. I dlaczego od głośnej sprawy Agnes Trawny, która otworzyła drogę do roszczeń, dotąd nie udało się tego zrobić?

O tym w audycji Śliska sprawa Kingi Grabowskiej, Leszka Tekielskiego i Wojciecha Chromego.

Posłuchaj audycji

00:00 / 00:00
00:00 / 00:00

Redakcja: A. Podbielska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w odszkodowanie, Podlejki
Rekordowe odszkodowanie za gospodarstwo zostawione na Warmii. Skarb Państwa musi zapłacić 1,3 mln złotych

Erika Tyzak, pod koniec lat 70. XX wieku wyjechała z Podlejek w gminie Gietrzwałd na stałe do Niemiec. Przed Sądem Okręgowym w Olsztynie zapadł wyrok w...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV