Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 27 °C pogoda dziś
JUTRO: 27 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Odwiedziny w święta są niezgodne z obowiązującymi ograniczeniami. Władze apelują – zostańmy w domach

Zdjęcie jest ilustracją do tekstu.

W święta zostańmy w domach. Przedstawiciele władz apelują, by Wielkanoc spędzić wyłącznie z tymi osobami, z którymi mieszkamy na co dzień i by zrezygnować z odwiedzin u krewnych czy przyjaciół.

Takie odwiedziny czy wyjazd do krewnych w innych miejscowościach jest niezgodny z obowiązującymi ograniczeniami w poruszaniu się i podróżowaniu – zwraca uwagę Krzysztof Guzek rzecznik wojewody warmińsko-mazurskiego.

One zakładają, że z domu wychodzimy tylko, gdy jest to związane z pracą zawodową, wolontariatem na rzecz COVID czy z niezbędnymi, koniecznymi potrzebami. W te faktycznie wyjątkowo trudne święta pozostaje nam tylko kontakt telefoniczny.

00:00 / 00:00

Policjanci podczas świąt będą sprawdzać, czy nie łamiemy ograniczeń w przemieszczaniu się. Na drogach – jak w czasie każdych świąt – pojawią się patrole policji. Ale w tym roku zajmą się nie tylko nadzorowaniem przestrzegania przepisów ruchu drogowego – zapowiada młodszy aspirant Tomasz Markowski z Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie.

Oprócz przepisów ściśle związanych z kodeksem ruchu drogowego, kontrole będą dotyczyły także zasad i ograniczeń z obowiązującym stanem epidemii. Jeżeli policjanci w trakcie podejmowanej interwencji stwierdzą, że doszło do naruszeń wprowadzonych ograniczeń w przemieszczaniu się, mogą nakazać osobom powrót do domu. W przypadku rażących naruszeń mogą ukarać taką osobę mandatem karnym lub skierować wobec niej wniosek o ukaranie do sądu.

Z szacunków podawanych przez rząd wynika, że gdyby w czasie Wielkanocy Polacy odwiedzali się i spotykali się tak, jak co roku, liczba zakażeń koronawirusem byłaby większa nawet o 50 tysięcy. Przypomnijmy, że dotychczas w całym kraju wykryto 5742 przypadki zakażenia, z tego zmarło 175 osób.

Posłuchaj relacji Andrzeja Piedziewicza

00:00 / 00:00

 

Autor: A. Piedziewicz
Redakcja: A. Chmielewska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w święta, epidemia, Wielkanoc, koronawirus
Kolejne miliardy na ratowanie miejsc pracy. Marszałkowie województw przeznaczą na to fundusze unijne

2,6 miliarda złotych - tyle po konsultacjach rządu z marszałkami województw zostanie wydane z funduszy unijnych na dofinansowanie pensji i składek pracowników firm, którym spadły obroty....

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV