Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 2 °C pogoda dziś
JUTRO: 6 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Odzyskano skradzione obrazy Gierymskiego i Śliwińskiego

W tym roku do Polski wrócił obraz „Ulica wraz z ruiną zamku” autorstwa Roberta Śliwińskiego. Fot. PAP/Bartłomiej Zborowski

W ciągu ostatnich 5 lat dzięki staraniom Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego odzyskano ponad 340 cennych obiektów. Do Polski wróciły z Niemiec, Austrii, Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii. Część została odnaleziona na terenie kraju.

W krajowym wykazie zabytków skradzionych lub wywiezionych za granicę niezgodnie z prawem nadal pozostaje ponad 63 tysiące pozycji.
– Proces poszukiwań wyraźnie przyspiesza – mówi naczelnik Wydziału Strat Wojennych w Ministerstwie Kultury Elżbieta Rogowska. Podkreśla, że coraz więcej prowadzonych jest spraw krajowych, dotyczących dzieł, które nie zostały nigdy wywiezione z Polski, albo wróciły do kraju po wojnie. – Dla porównania w latach 2011-2012 mieliśmy 2 sprawy restytucyjne prowadzone na terenie kraju, a w tej chwili jest ich 20  – zaznacza. Z kolei na terenie ośmiu państw świata prowadzonych jest 70 takich spraw.
Elżbieta Rogowska podkreśla, że wśród poszukiwanych dzieł są obiekty wyjątkowo cenne, autorstwa najwybitniejszych artystów europejskich. Wśród nich najsłynniejsza strata wojenna, czyli obraz autorstwa Rafaela Santi „Portret młodzieńca”. W bazie zaginionych dzieł są prace światowych mistrzów takich jak Rubens, Rembrandt, Picasso, czy Durer, a także prace polskich twórców, między innymi: Aleksandra Gierymskiego, Jana Matejki, czy Jacka Malczewskiego.
W ostatnim czasie do Polski powrócił między innymi obraz „Ulica wraz z ruiną zamku” Roberta Śliwińskiego. W lutym został wystawiony przez antykwariat w Pensylwanii na internetowej aukcji i dzięki współpracy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i FBI udało się go odzyskać. Dzieło trafiło do Muzeum Narodowego we Wrocławiu. Miejsce drugiego zaginionego obrazu Roberta Śliwińskiego „Wiejski Strumyk” wciąż jest nieznane.
W tym roku dzięki współpracy małopolskiej policji i resortu kultury udało się odnaleźć zaginione w czasie wojny arcydzieło Maksymiliana Gierymskiego „Zima w małym miasteczku”. Pod koniec listopada obraz odnaleźli i zabezpieczyli w Krakowie funkcjonariusze małopolskiej policji. W tym roku do Polski wróciły również: miniatura Aimée Zoe Lizinki de Mirbel „Portret damy”, dzieło Franciszka Mrażka „Na przypiecku” i obraz Simona de Vliegera „Wzburzone morze z okrętami”.

Odzyskano obraz Maksymiliana Gierymskiego „Zima w małym miasteczku”. Fot. Piotr Gliński/Twitter

Redakcja; BSChromy za IAR

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w kultura, wojna, obraz, ministerstwo kultury
Wieczór kolęd i pastorałek w olsztyńskiej katedrze

To było spotkanie znakomitych chórzystów i muzyków z olsztyńską publicznością. W drugi dzień świąt wieczorem w Bazylice św. Jakuba rozbrzmiewały najpiękniejsze polskie kolędy i pastorałki. Przed...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV