Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 2 °C pogoda dziś
JUTRO: 6 °C pogoda jutro
Logowanie
 

OFE niezbyt popularne wśród mieszkańców Warmii i Mazur

Fot. Łukasz Węglewski

Jak podaje ZUS, deklarację o pozostaniu w otwartym funduszu złożyło nieco ponad 81 tysięcy mieszkańców regionu, czyli niespełna 13 procent uprawnionych.

Składki tych, którzy takiej deklaracji nie złożyli, będą odkładane wyłącznie w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Termin składania deklaracji minął z końcem lipca. Jak relacjonuje Barbara Piotrowska z olsztyńskiego oddziału ZUS, bardzo wiele osób zostawiło decyzję na ostatnią chwilę. Największe kolejki mieliśmy 31 lipca, wiele osób zdecydowało się też wysłać deklarację pocztą. Część z tych deklaracji jeszcze ciągle wprowadzamy do naszego systemu – podsumowuje Barbara Piotrowska.

Tymczasem jak twierdzi Jarosław Sadowski, analityk z firmy Expander, decyzja o pozostaniu w OFE była o tyle trudna, że nie da się wyliczyć, która opcja da nam wyższą emeryturę. W grę wchodzi zbyt długi okres i zbyt wiele czynników, by dało się to przewidzieć. Możemy być pewni tylko jednej rzeczy, że niezależnie czy będziemy odkładali tylko w ZUS, czy w ZUS i OFE, nasze emerytury będą po prostu niskie – dodaje ekspert.

Nawet jeśli ktoś zdecydował się pozostać w OFE, do Funduszu będzie trafiała bardzo niewielka część składki emerytalnej. Cała składka to niecałe 20 procent wynagrodzenia brutto, do OFE trafi zaś niecałe 3 procent pensji. Kolejna możliwość, by zdecydować czy odkładać wyłącznie w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych, czy w ZUS i OFE, nastąpi za 2 lata. (apiedz/bsc)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w ZUS, emerytura
Ostatnie dni na pozostanie w OFE

Tylko do 31 lipca Polacy mogą wybrać, czy pieniądze na ich emerytury będą odkładane tylko w ZUS-ie, czy w ZUS-ie oraz w Otwartych Funduszach Emerytalnych. Przypomnijmy...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV