Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 10 °C pogoda dziś
JUTRO: 17 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Ogień pojednania, braterstwa i pokoju. Betlejemskie Światełko Pokoju dotarło do Olsztyna

Na dziedzińcu olsztyńskiego zamku harcerze przekazali światełko przedstawicielom hufców z Warmii i Mazur oraz mieszkańcom.

W tym roku światełko dotarło do Olsztyna bezpośrednio ze Zlotu Betlejemskiego. Jak powiedziała harcmistrzyni Dorota Limontas, komendantka Hufca Warmińskiego ZHP, harcerze odebrali ogień osobiście od słowackich skautów, a oni od skautów z Austrii.

W tym roku akcja odbywa się pod hasłem „Światło, które łączy”. W sztafecie Betlejemskiego Światełka Pokoju harcerze chcą zwrócić uwagę na to, co łączy wszystkich ludzi i co jest dobrem wspólnym. Harcmistrz Krzysztof Osmański, skarbnik Związku Harcerstwa Polskiego zwraca uwagę na to, że ZHP to najstarsza organizacja młodzieżowa, która kształtuje charaktery i postawy młodych ludzi. Dlatego co roku harcerze niosą przesłanie braterstwa, pojednania i pokoju.

Betlejemskie Światło Pokoju zorganizowano po raz pierwszy w 1986 roku w Linz, w Austrii, jako część bożonarodzeniowych działań charytatywnych. Rok później patronat nad akcją objęli skauci austriaccy. Od 1991 roku Polska przyjmuje Betlejemskie Światełko Pokoju od Słowaków i przekazuje dalej na wschód, ale też do Niemiec i krajów skandynawskich.

Autor: D.Grzymska
Redakcja: B.Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w harcerze, światełko
Harcerze z Elbląga mają nowego komendanta

Harcmistrz Rafał Jurczyk został nowym komendantem Hufca ZHP Elbląg. Tym samym skończyło się trwające prawie rok bezkrólewie. Stało się tak po rezygnacji nowo wybranych władz, które...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV