Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 18 °C pogoda dziś
JUTRO: 16 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Ogłoszono przetarg na nowy etap prac przy budowie przekopu przez Mierzeję Wiślaną

Przebudowa toru wodnego na rzece Elbląg i budowa mostu obrotowego w Nowakowie to kolejny etap robót przy powstawania nowej drogi wodnej przez Mierzeję Wiślaną.

Urząd Morski w Gdyni ogłosił przetarg na wykonanie tych robót. Chętne firmy mogą zgłaszać oferty do 22 czerwca.

Jak poinformowała rzeczniczka Urzędu Magdalena Kierzkowska, w tym etapie przebudowany zostanie istniejący tor wodny na rzece Elbląg o długości około 10,4 kilometra. Pobudowany zostanie również nowy odcinek drogi powiatowej wzdłuż zachodniego brzegu rzeki Elbląg. Planuje się, że prace na rzece Elbląg i w jej pobliżu potrwają do 30 miesięcy.

Na rzece zbudowane zostaną również niskie przystanie. Nadto powstanie most obrotowy nad rzeką Elbląg w miejscowości Nowakowo. Wybudowany zostanie w odległości około 650 metrów w kierunku południowym od istniejącego mostu pontonowego.

Prace budowlane w miejscu planowanego kanału żeglugowego na Mierzei trwają od kilku miesięcy. Powstają tam m.in. nabrzeża, prowadzone są wykopy, a urobek z nich jest transportowany i hałdowany w południowej części przekopu. Zostanie wykorzystany do budowy obwiedni sztucznej wyspy.

Teraz na Mierzei Wiślanej trwa budowa portu osłonowego od strony Zatoki Gdańskiej, kanału żeglugowego ze śluzą i konstrukcją zamknięć wraz ze stanowiskami oczekiwania od strony Zatoki Gdańskiej i Zalewu Wiślanego. Zbudowane zostaną także dwa ruchome stalowe mosty, które umożliwiać będą przejazd nad kanałem przed śluzą i za śluzą. Powstanie sztuczna wyspa na Zalewie Wiślanym.

W trzecim etapie budowy kanału żeglugowego pogłębiony zostanie tor wodny na Zalewie Wiślanym. Całkowita długość nowej drogi wodnej wyniesie blisko 23 kilometry, w tym przejście przez Zalew Wiślany wyniesie nieco ponad 10 kilometrów, po rzece Elbląg także ponad 10 kilometrów, a pozostałe około 2,5 kilometra to odcinek, na który złożą się śluza i port zewnętrzny oraz stanowisko postojowe. Głębokość kanału wyniesie 5 metrów.

Docelowo nowa droga wodna między Zatoką Gdańską a Zalewem Wiślanym ma umożliwić wpływanie do portu w Elblągu jednostek o długości do 100 metrów oraz do 20 metrów szerokości. Budowa kanału na Mierzei Wiślanej ma zakończyć się w 2022 roku. Inwestorem jest Urząd Morski w Gdyni, a wykonawcą konsorcjum firm NDI i Besix.

Przekop Mierzei Wiślanej

Autor: PAP (A.Libudzka)
Redakcja: B.Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w przekop, przetarg
Przetarg został unieważniony. Co z olsztyńskimi rowerami miejskimi?

W Olsztynie najprawdopodobniej nie będzie w tym roku rowerów miejskich. Do przetargu zgłosił się jeden operator, którego oferta przewyższa możliwości finansowe miasta, informuje Michał Koronowski, rzecznik...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV