Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 15 °C pogoda dziś
JUTRO: 16 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Ognisko ASF w Warmińsko-Mazurskiem. Zarażone stado liczyło 122 świnie

Fot. fotolia.pl

W gospodarstwie rolnym w Olecku wykryto ognisko afrykańskiego pomoru świń (ASF). Służby weterynaryjne ustalają, w jaki sposób choroba dostała się do gospodarstwa.

Występowanie ogniska AFS w gospodarstwie w Olecku potwierdziły badania Państwowego Instytutu Weterynaryjnego – Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach.

Ognisko choroby wykryto w gospodarstwie, w którym utrzymywano 122 świnie (27 prosiąt, 39 warchlaków, 45 tuczników, 1 knura i 10 loch). Wojewódzki lekarz weterynarii w Olsztynie Jerzy Koronowski poinformował, że wszystkie zwierzęta zostały już zabite i zutylizowane, a gospodarstwo jest odkażane.

Wykryte w Olecku ognisko ASF jest pierwszym w tym roku w woj. warmińsko-mazurskim i 6. ogniskiem w kraju.

Jest to ognisko pierwotne. Z racji tego, że w gospodarstwie nie występował ruch zwierząt, ryzyko, że choroba rozniesie się do innych gospodarstw w okolicy jest bardzo nikłe. W promieniu 3 kilometrów, czyli w obszarze zapowietrzonym nie ma innych gospodarstw hodujących świnie.

00:00 / 00:00

Służby weterynaryjne ustalają, w jaki sposób choroba dostała się do gospodarstwa w Olecku.

Autor: J. Kiewisz-Wojciechowska (PAP)/A. Socha
Redakcja: A. Chmielewska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w choroba, świnia, ognisko, ASF, uwaga
Na raka chorują coraz częściej osoby niepalące

Wśród osób, u których lekarze wykrywają raka płuca, coraz częściej są osoby, które nie paliły papierosów, ani czynnie, ani biernie – alarmuje prof. Rodryg Ramlau z...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV