Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 5 °C pogoda dziś
JUTRO: 5 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Ogólnopolski Przegląd Hejnałów Miejskich. Na lubelskim Starym Mieście zabrzmiał Hymn Warmiński

Zdjęcie jest ilustracją do tekstu. Fot. Archiwum RO

Hejnały 32 różnych polskich miejscowości, m.in. Olsztyna zaprezentowano podczas jubileuszowego 25 Ogólnopolskiego Przeglądu Hejnałów Miejskich, który odbył się w Lublinie.

Przegląd jest organizowany od 1994 r. Ma on popularyzować granie hejnałów w polskich miastach i wiedzę o nich. Uroczystość tradycyjnie rozpoczęła się od przemarszu trębaczy – niektórych w barwnych tradycyjnych strojach lub paradnych mundurach – przez centrum miasta. Potem na lubelskim Starym Mieście z balkonu zabytkowego Trybunału Koronnego trębacze grali hejnały, m.in. Krakowa, Warszawy, Olsztyna, Sandomierza, Zabrza, Łomży, Katowic, Lubartowa i Zamościa. Niektóre hejnały wykonywane były przez kilkuosobowe zespoły.

– Hejnał to nie tylko zagranie określonej melodii, to także niezwykły kontakt z ludźmi, którzy słuchają – mówił starszy ogniomistrz Zbigniew Ojczyk, hejnalista z Krakowa.

00:00 / 00:00

– Bycie hejnalistą to obowiązek i punktualność – opowiada Onufry Koszarny z Lublina.

00:00 / 00:00

Oficjalnym hymnem i hejnałem Olsztyna jest utwór „O Warmio moja miła …” znany także jako Hymn Warmiński. Po raz pierwszy jako hejnał, utwór został odegrany z wieży ratuszowej 28 października 1947 roku. Zwyczaj ten jednak zanikł po modernizacji miejskiej zawodowej straży i likwidacji etatu trębacza. Melodia ponownie popłynęła z wieży nowego ratusza 22 stycznia 1969 roku.

31 października 2009 roku o godzinie 12:00, w 656 urodziny miasta, hejnał został odegrany z ratuszowej wieży przez Daniela Rupińskiego – nowego miejskiego trębacza. Melodia hejnału jest odgrywana z wieży ratusza codziennie w południe. 20 czerwca 2000 Rada Miejska w Olsztynie przyjęła utwór jako oficjalny hymn i hejnał miasta.

 

Autor: B. Gajlewska
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w hejnał, O Warmio moja miła, Hymn Warmiński
Gmina Olecko będzie miała swój hejnał

Elektroniczne głosowanie na jeden z 3 wybranych wcześniej utworów prowadzone było na stronie internetowej gminy.  W głosowaniu wzięły udział 192 osoby. Autorem zwycięskiego utworu jest Przemysław...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV