Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 3 °C pogoda dziś
JUTRO: 5 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Ograniczenie handlu w niedzielę i zamrożenie Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych. Posłuchaj debaty związkowców i pracodawców

Od lewej siedzą: Wojciech Kowalski, Waldemar Klocek, Wiesław Łubiński, Irena Żychowicz

Gospodarzem audycji był Krzysztofa Kaszubski. W studiu Radia Olsztyn spotkali się:

  • Irena Żychowicz – Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych
  • Wojciech Kowalski – Związek Zawodowy NSZZ Solidarność
  • Waldemar Klocek – Warmińsko-Mazurski Klub Biznesu
  • Wiesław Łubiński – kanclerz olsztyńskiej loży Business Centre Club

Ustawa ograniczająca handel w niedzielę
Sejm uchwalił w piątek ustawę o ograniczeniu handlu w niedziele. Od 1 marca 2018 roku będą dwie niedziele handlowe w miesiącu – pierwsza i ostatnia. W 2019 roku handlowa będzie ostatnia niedziela każdego miesiąca, a od 2020 ma obowiązywać zakaz handlu w niedziele. Za uchwaleniem ustawy głosowało 254 posłów, przeciwko było 156, 23 wstrzymało się od głosu.

Projekt ustawy o jakości życia publicznego
Dokument autorstwa ministra-koordynatora służb specjalnych Mariusza Kamińskiego ma wprowadzić nowe zasady walki z korupcją. Projekt ustawy o jawności życia publicznego to nowelizacja trzech obowiązujących obecnie ustaw: o ograniczeniu działalności gospodarczej osób pełniących funkcje publiczne, lobbingu i dostępie do informacji publicznej. Projekt zakłada m.in. ujednolicenie przepisów dotyczących oświadczeń majątkowych, obowiązkowe publikacje rejestru umów spółek czy wzmocnienie kontroli społecznej nad środowiskiem władzy. Kancelaria Premiera wysłała pisma do 38 instytucji, stowarzyszeń i fundacji z zaproszeniem do zgłaszania uwag.

Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych
Rząd chce na kolejne lata zamrozić wysokość podstawy odpisu na Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych. Teraz odpis jest naliczany od kwoty 3 tysięcy 800 złotych. Związkowcy planami rządu są zaniepokojeni. Jak mówią, na czas kryzysu związki zawodowe zgodziły się zamrozić podstawę odliczenia, ale w tej chwili nie ma na to zgody. Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych to środki finansowe gromadzone przez pracodawcę na osobnym rachunku bankowym w celu wykorzystania ich na wsparcie socjalne uprawnionych do tego pracowników. Środki finansowe pochodzą z odpisów, których wysokość jest ściśle określona.

Posłuchaj debaty pracodawców i związkowców

00:00 / 00:00

 

Redakcja: BSChromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w związkowcy
Czy unijna dyrektywa o delegowaniu pracowników zagraża polskim pracodawcom? Posłuchaj debaty pracodawców i związkowców

O pracach nad unijną dyrektywą o delegowaniu pracowników, którą ostro krytykuje polski rząd, o powrocie do starych przepisów określających wiek emerytalny, o szarej strefie, która ma...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV