Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 20 °C pogoda dziś
JUTRO: 16 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Ojciec zamordowanej 9-miesięcznej Blanki z Olecka zwolniony z aresztu. Prokuratura nie udziela informacji

45-letni Grzegorz W. został dziś zwolniony z aresztu. Prokuratura Okręgowa w Suwałkach nie udziela informacji w tej sprawie.

Mężczyzna podejrzany o zabójstwo 9-miesięcznej Blanki był dziś przesłuchiwany w prokuraturze w Suwałkach. Był też konfrontowany z zatrzymaną i podejrzaną o ten sam czyn matką dziecka 36-letnią Anną W. Po południu zapadła decyzja o zwolnieniu mężczyzny z aresztu, w którym – zgodnie z wcześniejszym postanowieniem sądu z 24 czerwca – miał spędzić 3 miesiące.

Niektóre media poinformowały, że prokuratura zatrzymała w tej sprawie 50-letniego mieszkańca Suwałk, znajomego matki zamordowanej dziewczynki. Jednak suwalska prokuratura nie potwierdziła tych informacji.

9-miesięczna dziewczynka zmarła 22 czerwca wieczorem. Policja zatrzymała w związku ze śmiercią dziecka jej rodziców. Sekcja zwłok dziewczynki wykazała, że przyczyną jej śmierci był krwotok wewnętrzny i uszkodzenie mózgu. Dziewczynka miała obrażenia głowy, klatki piersiowej, uszkodzone płuco przebite żebrem. Dziecko było prawdopodobnie bite tępym narzędziem. Mogło także być uderzane o kant stołu. Dziewczynka została także wykorzystana seksualnie.

Kilka dni później rodzice zostali tymczasowo aresztowani. Wcześniej prokuratura przedstawiła im zarzuty zabójstwa dziecka ze szczególnym okrucieństwem, znęcania się nad niemowlęciem i wykorzystania seksualnego dziewczynki. 36-latka i 45-latek nie przyznają się do zarzutów. Do zabójstwa dziewczynki doszło po 3 miesiącach od jej powrotu z rodziny zastępczej do biologicznych rodziców.

Prokuratura Okręgowa w Suwałkach wszczęła śledztwo dotyczące niedopełnienia obowiązków służbowych i przekroczenia uprawnień w czterech instytucjach, które nadzorowały tę rodzinę. Chodzi o sąd, policję, kuratora i Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Olecku.

Zastępca Rzecznika Dyscyplinarnego Sądów Powszechnych Michał Lasota również podjął czynności wyjaśniające w sprawie możliwego popełnienia przewinienia dyscyplinarnego przez sędzię Sądu Rejonowego w Olecku, polegającego na niedopełnieniu obowiązków, co skutkowało śmiercią 9-miesięcznej Blanki.

Burmistrz Olecka wszczął z kolei kontrolę w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej. Specjalna komisja ma dokładnie sprawdzić procedury i zachowanie pracowników MOPS w sprawie nadzoru nad rodziną, w której doszło do tej tragedii.

Autor: PAP
Redakcja: B.Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w prokuratura, sledztwo, areszt, niemowle, OLecko, zabójstwo, ojciec, Suwałki, Blabka
Czy organy państwa mogły popełnić błąd? Politycy debatowali o przyczynach śmierci 9-miesięcznej Blanki z Olecka

Politycy, debatujący na antenie Polskiego Radia 24, byli zgodni, że w sprawie śmierci 9-miesięcznej Blanki z Olecka organy państwowe mogły popełnić błąd. Z uznaniem przyjęli decyzję...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV