Strona główna Radio Olsztyn
Olsztyn
DZIŚ: 21 °C pogoda dziś
JUTRO: 23 °C pogoda jutro
IMIENINY: Borysa, Magdy, Marii-Magdaleny
EUR: 4.2953 CHF: 3.689
USD: 3.659 GBP: 4.9056
Logowanie
 

Oko w oko z potęgą i pięknem świata zwierząt – wystawa Tomasza Gudzowatego

Zdjęcie Tomasza Gudzowatego. Fot. www.bwa.olsztyn.pl

Natura na fotografiach Tomasza Gudzowatego w Galerii BWA wzbudza respekt i zachwyt. Wystawa zatytułowana „Closer” każe rzeczywiście stanąć oko w oko z potęgą i pięknem świata zwierząt. Fotografia przyrodnicza Gudzowatego jest wierna tradycji klasycznego fotoreportażu, ale w przypadku tej wystawy powiedzieć fotoreportaż to za mało, zaznacza dyrektor Galerii BWA  Małgorzata Bojarska-Waszczuk:

Ja bym mniej się dopatrywała cech reportażu, a bardziej podejścia do fotografii okiem artysty, który widzi piękno świata i chce je zachować. To widać w tych kadrach, jak one są skomponowane. Celowo jest także użyta czarno-biel. Pokazuje świat bez człowieka, świat zwierząt, gdzie siłą przyrody kieruje pierwotny instynkt przetrwania.  Widać pokorę tego, kto to ogląda i fotografuje. Ma tę świadomość, że ten świat jest potężny. My jesteśmy zobligowani do tego, żeby go nie zepsuć.

Fotografie powstawały na kilku kontynentach – głównie jednak na Antarktydzie w latach 2005 – 2015.  39 wielkoformatowych fotografii, niemal wyłącznie czarno-białych można oglądać do 21 maja.

Patrząc na te fotografie trudno uciec od porównań z pracami wielkiego brazylijskiego fotografa Sabastiao Salgado, przyznaje Zbigniew Buski z Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie organizator wystawy.

Posłuchaj rozmowy

00:00 / 00:00

(A.Kulik/A.Podbielska)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w bwa, wystawa fotografii
BWA odczaruje sztukę współczesną? Każdy może wziąć udział w warsztatach

Jaka jest różnica między sztuką nowoczesną a sztuką współczesną? Co to jest konceptualizm i kto jest w Polsce najsłynniejszym artystą konceptualnym? Jakie są najważniejsze i najciekawsze...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV