Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 24 °C pogoda dziś
JUTRO: 27 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Olsztyn chce wyeksponować dawne fortyfikacje. Rozstrzygnięcie konkursu w lipcu

Fot. Dorota Grzymska

Olsztyn chce wyeksponować dawne fortyfikacje na Starym Mieście, tak by stały się one atrakcją turystyczną.

Samorząd ogłosił konkurs na zagospodarowanie reliktów na placu Jedności Słowiańskiej, i dalej – na terenie przylegającym do ul. Nowowiejskiego aż do Łyny.

Jak powiedział Patryk Pulikowski z biura promocji olsztyńskiego ratusza, stolica Warmii i Mazur nie ma aż tak licznych zabytków z czasów średniowiecza i początków istnienia miasta, dlatego każde znalezisko jest atrakcyjne i warto zastanowić się nad jego pokazaniem olsztynianom i przyjezdnym.

W 2012 roku archeolodzy odkryli pozostałości dobrze zachowanego, historycznego zespołu przedbramia Bramy Górnej (zwanej Wysoką). Odkryto mury i owalną budowlę obronną, umacniającą wjazd do miasta. Przedstawione w konkursie propozycje oceni 19- osobowe jury, w którym zasiadają uznani architekci, urbaniści i przedstawiciel e Urzędu Miasta.

Na nagrody miasto zarezerwowało 100 tysięcy złotych. Poza nagrodą pieniężną zwycięzcy konkursu zlecone będzie opracowanie projektu budowlanego i wykonawczego. Rozstrzygnięcie – 21 lipca.

(pap/K.Kantor/Ł.Węglewski)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w konkurs, Stare Miasto
Ciastka z bratkami i inne niespodzianki. Młodzi cukiernicy, kucharze i kelnerzy oczarowali swoim kunsztem

Ciastka z bratkami, marchewka pokrojona w stylu julienne i perfekcyjnie przygotowany stół – między innymi w takich dziedzinach swoje umiejętności zaprezentowali uczniowie olsztyńskiego Zespołu Szkół Gastronomiczno-Spożywczych....

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV