Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 16 °C pogoda dziś
JUTRO: 17 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Olsztyn otwiera wystawę poświęconą Janowi Pawłowi II. Papież dwukrotnie odwiedzał Warmię i Mazury

fot. Przemysław Getka

W Olsztynie o godz. 17 zostanie otwarta wystawa poświęcona Janowi Pawłowi II. W Muzeum Archidiecezji Warmińskiej na olsztyńskiej starówce będą zaprezentowane m.in. kolekcje monet i medali wybitych w czasie pontyfikatu papieża Polaka.

W uroczystym otwarciu wystawy weźmie udział arcybiskup Józef Kowalczyk, prymas Polski senior i były nuncjusz apostolski w naszym kraju. Dzisiejsza uroczystość jest zamknięta dla publiczności. Wystawę będzie można oglądać od niedzieli.

W sobotę przypada też 29. rocznica pobytu J ana Pawła II w Olsztynie. Z tej okazji, ale przede wszystkim w 100-lecie urodzin Karola Wojtyły, Radni Sejmiku Województwa Warmińsko-Mazurskiego, przyjęli stanowisko, w którym oddają hołd i dziękują za dar obecności w historii Polski i regionu, Świętego Jana Pawła II.

Wybór Polaka na papieża, a następnie Jego pontyfikat, w dużej mierze przyczyniły się do obalenia komunizmu w Europie Środkowo-Wschodniej, przywracając wolność i demokrację w krajach tego regionu, również w naszym kraju (…). Swoje przywiązanie do Polski, troskę o nas, Polaków, szczególnie mocno wyrażał podczas dziewięciu pielgrzymek do kraju

– napisali Radni Sejmiku Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

Karol Wojtyła wiele razy odwiedzał Warmię i Mazury, w tym dwukrotnie jako papież. W Olsztynie był w dniach 5 i 6 czerwca 1991 roku. Do regionu przyjechał także w roku 1999. 6 czerwca spotkał się z wiernymi w Elblągu, a 8 czerwca w Ełku.

 

Autor: W. Chromy
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w wystawa, Jan Paweł II
Pijany mieszkaniec powiatu nowomiejskiego zniszczył pomnik Jana Pawła II w Toruniu. „Wykonane malunki mają charakter niecenzuralny”

Zatrzymano mężczyznę podejrzewanego o znieważenie dzisiejszej nocy pomnika Jana Pawła II w Toruniu. Mężczyzna najprawdopodobniej razem z drugą osobą, wymalował nieprzyzwoity rysunek oraz zamalował twarz papieża....

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV