Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 19 °C pogoda dziś
JUTRO: 29 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Olsztyn partnerem światowego centrum produkcji latawców

Chiński Weifang stał się kolejnym miastem partnerskim Olsztyna. Na Starówce odsłonięto symboliczny drogowskaz pokazujący odległość dzielącą Olsztyn od światowego centrum produkcji latawców.

Chiński Weifang stał się kolejnym miastem partnerskim Olsztyna. Fot. A. Podbielska

Okazuje się, że Weifang jest najdalej położonym miastem partnerskim Olsztyna – dzieli je 7322 kilometry.

Miasta partnerskie Olsztyna. Fot. Radio Olsztyn

– Odległość nie jest ważna najważniejsza jest udana współpraca – podkreśla Sun li jun, dyrektor wydziału kultury Urzędu Miasta Weifang.

00:00 / 00:00

Weifang i Olsztyn mają dwa wspólne punkty, które odkryliśmy: jest to historia kraju i piękna kultura. Mamy nadzieję, że współpraca między naszymi miastami, wpłynie pozytywnie na współpracę między Polską a Chinami.

Weifang to światowe centrum produkcji latawców. Fot. Wikipedia

Wiceprezydent Olsztyna Jarosław Słoma, liczy że współpraca skłoni chińskich przedsiębiorców do inwestowania na lokalnym rynku.

00:00 / 00:00

Cały świat zabiega o kontakty z Chinami, które są w tej chwili państwem o największych zasobach finansowych. Mamy nadzieję, że efektem współpracy będzie większe zainteresowanie inwestorów chińskich Warmią i Mazurami. Chodzi o ofertę specjalnej strefy ekonomicznej. Poza tym liczymy na stała ofertę chińskiej kultury na naszym rynku, która jest bardzo ciekawa.

Weifang leży we wschodnich Chinach, w prowincji Szantung i na status prefektury miejskiej. Fot. Wikipedia

Weifang leży we wschodnich Chinach

Weifang w Chinach jest 9 miastem partnerskim Olsztyna. Leży we wschodnich Chinach, w prowincji Szantung i ma status prefektury miejskiej. Liczba mieszkańców miasta Weifang wynosi ponad 420 tysięcy osób, natomiast w prefekturze miejskiej zamieszkuje prawie 8,5 miliona osób.

Weifang to światowe centrum produkcji latawców i innych wyrobów rzemiosła artystycznego. Jest ośrodkiem różnorodnego górnictwa – w tym kopalni szafirów – rybołówstwa oraz przemysłu maszynowego, włókienniczego, spożywczego, elektronicznego, elektrotechnicznego, precyzyjnego i informatycznego. W mieście pozyskuje się też i przetwarza sól z wody morskiej.

Obok Olsztyna miastem partnerskim Weifang jest też amerykańskie Pueblo.

Chiński Weifang i Olsztyn dzieli 7322 kilometry. Fot. A. Podbielska

 

(apod/bsc)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Olsztyn, Chiny, miasto partnerskie
Prokuratorskie śledztwo ws. kradzieży pieniędzy klientów banku

Nawet kilka milionów złotych mogli stracić klienci jednego z dużych banków. Pieniądze ukradzione z kont, przy pomocy wirusa komputerowego, były wyprowadzane za granicę. Na trop afery...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV