DZIŚ: 8 °C pogoda dziś
JUTRO: 14 °C pogoda jutro

Olsztyn po raz kolejny niezdobyty! Stomil wygrywa i pnie się w tabeli

Stadion przy al. Piłsudskiego 69A to bez wątpienia wielki atut piłkarzy Stomilu Olsztyn. ”Duma Warmii” po raz kolejny nie była gościnna dla swoich przeciwników. Biało-niebiescy pokonali Podbeskidzie Bielsko-Biała 1:0.

W tej lidze bardzo szybko można być w czubie, ale także i szybko zlecieć w dolne rejony tabeli. W sobotę czeka nas starcie z przeciwnikiem marzącym o awansie do Ekstraklasy

– zwracał uwagę przed spotkaniem pomocnik gospodarzy, Grzegorz Lech.

I rzeczywiście, Podbeskidzie, które w sezonie 2015/2016 spadło z najwyższej klasy rozgrywkowej, miało podstawy, by realnie myśleć o powrocie na ekstraklasowe boiska. W drużynie Krzysztofa Brede występuje wielu zawodników z bogatym piłkarskim doświadczeniem – warto tu wspomnieć o Adrianie Rakowskim (znanym z regularnych występów w Zagłębiu Lubin), Kornelu Osyrze (byłym piłkarzu Piasta Gliwice) czy Filipie Modelskim (mającym na swoim koncie jeden występ w reprezentacji Polski). Drużyna spod Klimczoka przystąpiła do meczu bez lidera środka pola, Tomasza Nowaka, który kilka dni temu doznał kontuzji.

Spokojne 45 minut i sędziowska kontrowersja w końcówce

Od początku spotkania to goście mieli optyczną przewagą, częściej utrzymywali się przy piłce, zaś wycofany Stomil czekał na swoje szanse z kontry. Podbeskidzie było bliskie objęcia prowadzenia w 23 minucie, jednak sytuację sam na sam Marko Roginiciem obronił golkiper olsztynian, Piotr Skiba. Jednak realnie zagotowało się dopiero tuż przed zakończeniem pierwszej odsłony – wydawało się, że zawodnik gospodarzy był faulowany w polu karnym, jednak gwizdek sędziego Łukasza Kuźmy – ku wściekłości olsztyńskich fanów – milczał jak zaklęty. Chwilę później to Podbeskidzie było o krok od trafienia, lecz strzał po dośrodkowaniu z rzutu rożnego znakomicie obronił Skiba. Do przerwy był bezbramkowy remis.

Stomil podkręca tempo i od razu są efekty

Pierwsze minuty drugiej połowy nie przyniosły żadnej zmiany względem pierwszych 45 minut – Podbeskidzie posiadało zdecydowaną przewagę w posiadaniu piłki, zaś Stomil schowany za podwójną gardą szukał swoich sytuacji w szybkich atakach. Podopieczni Piotra Zajączkowskiego rozpędzali się jednak z każdą kolejną minutą. Niebezpiecznie z rzutu wolnego strzelił Grzegorz Lech, lecz jego strzał obronił Rafał Leszczyński. Ożywił się także Artur Siemaszko, który uderzeniem z dystansu próbował zaskoczyć golkipera gości, niestety nieskutecznie. W końcu nadszedł jednak moment, kiedy stadion przy al. Piłsudskiego eksplodował – w 82 minucie w podbramkowym zamieszaniu najprzytomniej zachował się Rafał Remisz, który z bliska pokonał Leszczyńskiego. Co ciekawe, Stomil po zdobyciu gola nie cofnął się, a wręcz przeciwnie, aktywnym pressingiem wymuszał kolejne błędy na przyjezdnych. Podbeskidzie nie zagroziło już do końca meczu i Stomil zapisał kolejne trzy punkty na swoim koncie.

Olsztynianie po ciężkim meczu pokonali jednego z faworytów całych rozgrywek, dzięki czemu awansowali na trzecie miejsce w Fortuna 1 Lidze.

Mimo fatalnego sędziowania, olsztynianie cieszą się z trzech punktów, a strzelec bramki Rafał Remisz – z powrotu po kontuzji.

00:00 / 00:00

Trener Piotr Zajączkowski tonuje nastroje i zapowiada ciężką prace od poniedziałku.

Debiutantem w barwach Stomilu był Irlandczyk Eric Molloy, który pojawił się na placu gry w drugiej połowie:

TŁUMACZENIE

Cudowne uczucie. Wsparcie kibiców było niesamowite. Nie spodziewałem się aż takiego dopingu. Pierwszy mecz w Olsztynie i naprawdę – olbrzymie wrażenie. Ten tłum i cała otoczka tylko potęguje moją ekscytację. Prawie zaliczyłem asystę. Było blisko. Po moim dośrodkowaniu mogła paść bramka. Chciałem dać z siebie jeszcze więcej w narożniku, ale trochę zabrakło czasu. No cóż, tym razem było blisko.

Jak zaznaczył szkoleniowiec gości Krzysztof Brede Podbeskidzie wiedziało, że to będzie bardzo trudny mecz.

Stomil: Piotr Skiba – Janusz Bucholc, Wiktor Biedrzycki, Rafał Remisz, Lukáš Kubáň – Mateusz Gancarczyk (73′ Eric Molloy), Maciej Pałaszewski (89′ Waldemar Gancarczyk), Wojciech Hajda, Grzegorz Lech (90′ Jakub Tecław), Artur Siemaszko – Szymon Sobczak.

Podbeskidzie: Rafał Leszczyński – Bartosz Jaroch, Kornel Osyra, Dmytro Baszłaj, Filip Modelski – Karol Danielak, Rafał Figiel, Konrad Sieracki (88′ Mateusz Sopoćko), Adrian Rakowski, Łukasz Sierpina (88′ Filip Laskowski) – Marko Roginić (90′ Iván Martín).

Autor/redakcja: A. Dybcio

Więcej w Stomil Olsztyn, Podbeskidzie Bielsko-Biała
Stomil Olsztyn przed pucharowym starciem z Ruchem Chorzów: celujemy w awans

Piłkarze z Warmii i Mazur rozpoczynają walkę w pierwszej rundzie Pucharu Polski. Na początek Stomil Olsztyn zagra we wtorek w Chorzowie z tamtejszym trzecioligowym Ruchem. -...