Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 23 °C pogoda dziś
JUTRO: 21 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Olsztyn pożegnał Edmunda Łukomskiego

Edmund Łukomski został pochowany w alei zasłużonych na olsztyńskim cmentarzu komunalnym przy ulicy Poprzecznej. Fot. A. Socha

Byli i obecni działacze Solidarności pożegnali w Olsztynie Edmunda Łukomskiego, pierwszego przewodniczącego Zarządu Regionu Warmińsko-Mazurskiego NSZZ Solidarność.

Edmund Łukomski działalność opozycyjną rozpoczął w 1976 roku, był wówczas zawodowym żołnierzem – wspominał podczas uroczystości pogrzebowych w Kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Olsztynie Józef Dziki, obecny przewodniczący Zarządu Regionu Warmińsko-Mazurskiego NSZZ Solidarność. Edmund stanął w obronie osób zatrzymanych przez milicję. Aresztowano go za to i wyrzucono z wojska. Po tych wydarzeniach znalazł pracę w komunikacji miejskiej w Olsztynie.

00:00 / 00:00

Edmund Łukomski był współorganizatorem Międzyzakładowego Komitetu Założycielskiego Solidarności w Olsztynie w roku 1980, z którego powstał NSZZ Solidarność – dodał Józef Dziki. Za swoją działalność związkową w czasie stanu wojennego został internowany, a potem aresztowany. Siedział w więzieniach w Iławie i Kwidzynie.

00:00 / 00:00

Po zwolnieniu z internowania Edmund Łukomski wyemigrował do Kanady gdzie mieszkał od 30 lat. Jednak jak podkreślają działacze Solidarności i przyjaciele zmarłego, zawsze interesował się tym co dzieje się w lokalnych strukturach związku. Uważał, że Solidarność sprzed i po 1989 roku, to ta sama organizacja, za której istnienie płacił internowaniem i więzieniem.

Działacz opozycyjny lat 80-tych i współtwórca Międzyzakładowego Komitetu Założycielskiego NSZZ Solidarność w Olsztynie zmarł nagle w poniedziałek (11 sierpnia 2014) w wieku 69 lat. W Polsce spędzał wakacje. Edmund Łukomski umarł w Szpitalu Wojewódzkim w Olsztynie, do którego trafił po tym jak źle się poczuł. Trumna z ciałem legendy olsztyńskiej Solidarności spoczęła w alei zasłużonych na olsztyńskim cmentarzu komunalnym przy ulicy Poprzecznej. Mszę świętą za duszę zmarłego odprawiono w kościele NSPJ przy ulicy Mickiewicza w Olsztynie. (kasz/bsc)

Edmund Łukomski został pochowany w alei zasłużonych na olsztyńskim cmentarzu komunalnym przy ulicy Poprzecznej. Fot. A. Socha

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w śmierć, Solidarność, pogrzeb, Edmund Łukomski
Edmund Łukomski zostanie pochowany w alei zasłużonych

Pogrzeb legendy olsztyńskiej Solidarności Edmunda Łukomskiego odbędzie się w najbliższy wtorek 19 sierpnia. Działacz opozycyjny lat 80-tych i współtwórca Międzyzakładowego Komitetu Założycielskiego NSZZ Solidarność w Olsztynie...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV