Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 15 °C pogoda dziś
JUTRO: 23 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Olsztyn świętuje setną rocznicę bitwy pod Kostiuchnówką

Józef Piłsudski pod Kostiuchnówką. Fot. Wikipedia

Bitwa pod Kostiuchnówką była największą polską bitwą I wojny światowej, która rozpoczęła dążenia Polski do odzyskania niepodległości.

Centralne uroczystości upamiętniające rocznicę największej i najkrwawszej bitwy Legionów Polskich podczas I wojny światowej odbyły się w niedzielę (3 lipca) przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie. Wicepremier i minister kultury Piotr Gliński podkreślał, że bohaterska walka Polaków pod Kostiuchnówką była impulsem do powstania aktu 5  listopada zapowiadającego utworzenie Królestwa Polskiego.

00:00 / 00:00

Bitwa pod Kostiuchnówką – 1. Pułk Ułanów Legionów Polskich w okopach. Fot. Wikipedia

Obchody setnej rocznicy bitwy pod Kostiuchnówką odbyły się dziś (4 lipca) w Olsztynie. Aby uczcić tamte wydarzenia, w amfiteatrze na Starym Mieście przygotowano koncert „Pamięci Tych, którzy odzyskali Niepodległą”.

Jak mówi organizator przedsięwzięcia Waldemar Ziarek, z olsztyńskiego oddziału Związku Piłsudczyków RP, poziom wiedzy naszych rodaków często ogranicza się do Bitwy pod Grunwaldem i kilku innych, dlatego w przerwach koncertu przedstawione zostaną informacje o samej bitwie i jej historycznym znaczeniu.

00:00 / 00:00

Sto lat temu, 4 lipca 1916 roku, Legiony Polskie rozpoczęły pod Kostiuchnówką na Wołyniu walkę z wojskami rosyjskim. Była to najkrwawsza bitwa Legionów, w której poległo lub zostało rannych około 2 tysięcy Polaków.

Waldemar Ziarek zapowiada rozdanie prawie 300 bochenków chleba legionów

Koncert odbył się w amfiteatrze im. Czesława Niemena, a na scenie zaprezentowali się między innymi: Joanna Dove, Kapela Jakubowa i Underfate.

Waldemar Ziarek zachęcał do obejrzenia go i zapowiedział historyczną niespodziankę. Podczas koncertu rozdano prawie 300 bochenków chleba legionów. Został specjalnie przygotowany z mąki pochodzącej z Ukrainy z obwodu wołyńskiego, w którym leży miejscowość Kostiuchnówka.

00:00 / 00:00

Chleb Legionów. Fot. A. Podbielska

 

 

 

 

 

 

 

 

Patronat nad imprezą objęło Polskie Radio Olsztyn.

(imal/bsc)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w bitwa, wojna, Piłsudski, I wojna światowa, Legiony Polskie, bitwa pod Kostiuchnówką, Waldemar Ziarek
Bitwa o rozbudowę Muzeum Bitwy pod Grunwaldem

44 metry kwadratowe – na takiej powierzchni prezentowane są eksponaty związane z jednym z największych polskich zwycięstw. Mowa o Muzeum Bitwy pod Grunwaldem. Placówka od lat...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV