Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 14 °C pogoda dziś
JUTRO: 20 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Olsztyn szuka barszczu Sosnowskiego

W tym roku olsztyński urząd miasta zamierza przeprowadzić inwentaryzację stanowisk barszczu Sosnowskiego – toksycznej rośliny, która coraz bardziej rozprzestrzenia się na terenie całej Polski.

Barszcz Sosnowskiego. Fot. Ł. Węglewski

Sok tej rośliny w połączeniu ze słońcem może prowadzić do poważnych poparzeń skóry.

– Co istotne, czasem nie trzeba nawet bezpośredniego kontaktu z tą rośliną – podkreśla Izabela Sachajdakiewicz z organizacji skupiającej ekspertów zajmujących się barszczami kaukaskimi barszcz.edu.pl

00:00 / 00:00

Problemem jest też usunięcie barszczu Sosnowskiego – dodaje Izabela Sachajdakiewicz

00:00 / 00:00

Barszcz Sosnowskiego. Fot. Ł. Węglewski

Olsztyński ratusz zorganizował szkolenie, na którym urzędnicy, pracownicy zarządu dróg oraz strażnicy miejscy uczyli się, jak rozpoznać barszcz Sosnowskiego.

Poparzenie Barszczem Sosnowskiego, fot. Wikipedia

– W ubiegłych latach mieliśmy zgłoszenia o poparzeniach, dlatego chcemy rozpoznać miejsca występowania barszczu, by później zabrać się do jego usuwania – mówi Zdzisław Zdanowski, dyrektor wydziału środowiska w olsztyńskim urzędzie miasta.

00:00 / 00:00

Na pierwszym planie barszcz Sosnowskiego. Fot. Ł. Węglewski

– Latem ubiegłego roku mieliśmy ponad 20 interwencji związanych z występowaniem barszczu. W każdym przypadku zabezpieczaliśmy roślinę, a potem administrator terenu usuwał ją – dodaje Grzegorz Szczęsnowicz z olsztyńskiej straży miejskiej.

00:00 / 00:00

Barszcz Sosnowskiego. Fot. Ł. Węglewski

Eksperci przypominają, że barszcz Sosnowskiego jest najbardziej niebezpieczny w okresie kwitnienia, czyli od czerwca do sierpnia, oraz w momencie, gdy występują wysokie temperatury. Wydzielany przez roślinę sok uwrażliwia ludzką skórę na słońce, efektem są poparzenia.

Barszcz Sosnowskiego. Fot. Łukasz Węglewski

 

(apiedz/bsc)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w roślina, barszcz Sosnowskiego
Są pieniądze na walkę z barszczem Sosnowskiego

W Elblągu trwa usuwanie barszczu Sosnowskiego. Do wydziału zarządzania kryzysowego trafiło ponad 20 zgłoszeń o tych groźnych dla zdrowia i życia roślinach. Barszcz Sosnowskiego został znaleziony...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV