Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 14 °C pogoda dziś
JUTRO: 20 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Olsztyn testuje nowatorską terapię leczenia stwardnienia

Prof. Wojciech Maksymowicz. Fot. UWM

Jest nadzieja dla chorych na stwardnienie zanikowe boczne.

W olsztyńskim Szpitalu Uniwersyteckim opracowano i wdrożono terapię na tę śmiertelną i nieuleczalną chorobę. Polega ona na przeszczepie komórek mezenchymalnych. Od pacjentów pobierane są komórki macierzyste, namnażane w laboratorium i wszczepiane z powrotem.

Do tej pory terapii poddano 30 osób. Pierwsze obserwacje dowodzą, że u pewnej grupy pacjentów choroba znacznie się spowolniła. A to daje nadzieję tysiącom osób chorujących nie tylko na stwardnienie zanikowe boczne, ale i stwardnienie rozsiane. W olsztyńskim Szpitalu Uniwersyteckim co kilka dni robione są przeszczepy wytypowanym pacjentom z całej Polski.

Posłuchaj relacji Doroty Grzymskiej

00:00 / 00:00

Nad nowatorską terapią na SLA oprócz zespołu prof. Wojciecha Maksymowicza, do którego należy również prof. Adam Czapliński z Neurozentrum Bellevue w Szwajcarii, pracują także lekarze z Kliniki Neurologii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

W Szpitalu Uniwersyteckim w Olsztynie leczony jest Grzegorz Małuj. Na zdjęciu z żoną Bogumiłą. Fot. D. Grzymska

 

(dgrzym/bsc)

 

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w leczenie, szpital uniwersytecki
Stalker, który nękał dziennikarkę TVP, musi się leczyć

Stalker, który przez ponad 6 lat nękał mailami, telefonami i setkami sms-ów dziennikarkę Lidię Piechotę, decyzją sądu rejonowego w Olsztynie, ma trafić do zamkniętego zakładu na...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV