Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 14 °C pogoda dziś
JUTRO: 20 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Olsztyn zabiega o budowę kliniki wybudzeń dla dorosłych

Gustaw Marek Brzezin. Fot. Ł. Węglewski

Koszt budowy Centrum Medycznego i Przyrodoleczniczego szacowany jest na ponad 70 milionów złotych, a pieniądz na ten cel zapisano w nowym Regionalnym Programie Operacyjnym dla Warmii i Mazur.

Dziekan wydziału medycznego Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, prof. Wojciech Maksymowicz rozmawiał już w tej sprawie z marszałkiem Gustawem Markiem Brzezinem i jak powiedział „szansa na inwestycję wydaje się być realna”. Szczegóły mają być podane na konferencji prasowej w połowie kwietnia.

Prof. Wojciech Maksymowicz, fot. UWM

Profesor Wojciech Maksymowicz podkreślił, że zapotrzebowanie na takie oddziały jest nie tylko na rynku lokalnym, ale i krajowym. Dzieci wybudza warszawska klinika „Budzik”, nie ma natomiast podobnej kliniki wybudzeń dla osób, które skończyły 18 lat. Dodał też, że budowa Centrum wpisuje się w koncepcję Olsztyna, by być miastem sanatoryjnym. Obecnie prowadzone są analizy, które mają wykazać, czy wybrane dzielnice mogą uzyskać statut uzdrowiskowy.

Piotr Grzymowicz. Fot. Ł. Węglewski

– Niezależnie od tego co wykażą, zależy nam na powstaniu Centrum Medycznego i Przyrodoleczniczego – przyznał prezydent Piotr Grzymowicz. Dodał, że ośrodki rehabilitacyjne, czy zaplecze potrzebne do obsługi pacjentów mogłyby powstać na miejskich uzbrojonych działkach nad jeziorem. Wydział medycyny UWM buduje obecnie Centrum Medycyny Eksperymentalnej, a fundacja założona przez prof. Maksymowicza – nowe laboratorium komórek macierzystych.

(pap/kan/bsc)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w zdrowie, UWM, Maksymowicz, śpiączka
Kolejny sukces Wydziału Biologii i Biotechnologii UWM

Wydział Biologii i Biotechnologii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego otrzymał najwyższą notę Polskiej Komisji Akredytacyjnej. Jako jedyny w Polsce może poszczycić się wyróżniającą oceną instytucjonalną w dziedzinie nauk biologicznych....

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV