Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 12 °C pogoda dziś
JUTRO: 19 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Olsztyn zaczął odławiać dziki. W tym roku planowane jest złapanie 100 sztuk

Prywatna firma zaczęła wyłapywanie w Olsztynie dzików, w tym roku z miasta ma być usuniętych 100 sztuk tych zwierząt. Dziki w ostatnich tygodniach opanowały miasto do tego stopnia, że spacerują po Starym Mieście i głównych ulicach centrum.

Przed pandemią dziki w Olsztynie wyłapywała straż miejska. W związku z pandemią formacja ta przeszła pod kierownictwo policji i strażnicy kierowani są do innych zadań. Brak wyłapywania dzików i zdecydowanie mniejszy ruch w mieście spowodował, że dziki opanowały Olsztyn: ryją rabaty i wyjadają z nich cebulki kwiatowe, śpią pod drzewami w parkach, spacerują po osiedlach, a kilka dni temu liczące 3 dorosłe osobniki i 13 młodych stadko spacerowało po Starym Mieście wzbudzając z jednej strony lęk, z drugiej sensację wśród obecnych wówczas w tym miejscu ludzi. Nagranie stada spacerujących po starówce dzików stało się jednym z hitów internetu.

Rzecznik prasowa ratusza Marta Bartoszewicz poinformowała, że miasto podpisało umowę z prywatną firmą na odławianie dzików.

Od kilku dni ta firma pracuje, udało się już odłowić 10 dzików. Docelowo w tym roku planowanych jest odłowienie 100 sztuk dzików, co w ocenie ekspertów powinno już dać wyraźną różnicę związaną z obecnością tych zwierząt w mieście

– powiedziała Marta Bartoszewicz.

Wynajęta przez miasto firma łapie dziki do odłowni, a następnie na miejsce wzywa lekarza weterynarii. Ten decyduje, czy złapany osobnik będzie uśpiony, czy wypuszczony wolno.

Ostatnio złapała się do odłowni locha i kilka młodych. Lekarz zdecydował o ich wypuszczeniu

– podkreśliła rzecznik ratusza.

Olsztyn dysponuje zarówno odłowniami stacjonarnymi, jak i mobilnymi. Eksperci uznali jednak, że trzeba zwiększyć ilość odłowni mobilnych, bo dziki szybko się uczą i nie chcą wchodzić do stacjonarnych odłowni.

Na najbliższej sesji radni zdecydują o zakupie kolejnych dwóch odłowni mobilnych

– powiedziała Bartoszewicz.

Dziki przez lata były spotykane w północnych dzielnicach Olsztyna, które graniczą z lasami.

W tych lasach są wilki, a dodatkowo eksperci twierdzą, że od północy +idzie+ choroba dzików ASF. Te czynniki skłaniają zwierzęta do przemieszczania się na południe, dlatego przywędrowały do centrum miasta i idą do kolejnych, południowych dzielnic

– wytłumaczyła rzecznik prasowa ratusza. Dodała, że na inne niż dotąd migracje dzików ma wpływ także obwodnica miasta, która częściowo „odcięła” zwierzętom drogę z miasta.

Fot. Marek Podbielski

 

Autorka: Joanna Kiewisz-Wojciechowska (PAP)
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Dziki, Olsztyn, zwierzęta, stado
Dwóch policjantów i kierowca osobowego auta ranni w wypadku na ulicach Olsztyna

Radiowóz zderzył się z volkswagenem passatem na skrzyżowaniu ulic Lubelskiej i Składowej. Jak mówi sierżant Andrzej Jurkun z zespołu prasowego olsztyńskiej policji trzy osoby trafiły do...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV