Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 20 °C pogoda dziś
JUTRO: 16 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Olsztynek pierwszy raz głosuje na budżet obywatelski

Olsztynek. Fot. Łukasz Węglewski

Mieszkańcy Olsztynka mogą już głosować na 18 projektów zakwalifikowanych do pierwszej edycji olsztyneckiego budżetu obywatelskiego.

Wybrane przez nich propozycje zostaną zrealizowane w przyszłym roku. Do wykorzystania jest 250 tysięcy złotych. Głosować można na dwa sposoby. Pierwszy tradycyjny – polega na wypełnieniu karty do głosowania i wrzuceniu jej do urny w wyznaczonych punktach na terenie miasta. Drugi to głosowanie przez internet. Osoby, które nie mają 18 lat, aby zagłosować muszą dołączyć zgodę rodzica lub prawnego opiekuna. Opisy projektów i lista punktów do głosowania znajdują się na stronie internetowej www.obo.olsztynek.pl W Olsztynku głosowanie potrwa do 16 września.

Giżycko

Giżycko, fot. Sławomir Ostrowski

Giżycko. Fot. Sławomir Ostrowski

36 propozycji inwestycji do budżetu obywatelskiego złożyli tymczasem mieszkańcy Giżycka. Dziś i jutro (29, 30 sierpnia) o godzinie 15.30 w urzędzie miasta w Giżycku odbywają się spotkania konsultacyjne, na których omawiane są zgłoszone pomysły. Mieszkańcy Giżycka zgłaszali swoje pomysły do jednej z pięciu kategorii: sport, kultura, ekologia, edukacja oraz infrastruktura. Najwięcej, bo aż 16 propozycji, dotyczy tej ostatniej kategorii. Mieszkańcy Giżycka chcą m.in. zbudować miejskie obserwatorium astronomiczne i siłownie plenerowe. Każda propozycja zostanie omówiona, a od września rozpocznie się głosowanie, które wyłoni po jednym z pomysłów w każdej kategorii. W tym roku na budżet obywatelski Giżycka samorząd przeznaczył 400 tysięcy złotych.

Olsztyn

Olsztyński Budżet Obywatelski

3 miliony 700 tysięcy złotych – taką sumę w tegorocznym budżecie obywatelskim mają do rozdysponowania mieszkańcy Olsztyna. To o 200 tysięcy złotych więcej niż w roku ubiegłym. W lipcu ratusz ogłosił listę 135 projektów na które będzie można głosować we wrześniu. Na liście jest 105 projektów osiedlowych i 30 zintegrowanych, czyli takich, które dotyczą większych przedsięwzięć. Wśród projektów osiedlowych dominują te dotyczące naprawy chodników oraz urządzenia miejsc rekreacji i wypoczynku. Budżet każdego projektu osiedlowego musi zmieścić się w kwocie 110 tysięcy złotych.

Tematyka projektów zintegrowanych jest bardzo różnorodna – od koncertów muzyki klasycznej w parku centralnym, przez produkcję filmu animowanego o historii Olsztyna, po darmowe kursy strzelectwa dla mieszkańców miasta. Teraz wnioskodawcy mają czas na promowanie swoich pomysłów. Głosowanie rozpocznie się 8 września i potrwa dziesięć dni.

 

 

(kan/zbr/bsc)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Olsztynek, Giżycko, Olsztyn
Przystanek „problem główny”

Przystanek "Uniwersytet - Prawocheńskiego"? Czy to jest w okolicach ulicy Bydgoskiej? Jak trafić na olsztyński dworzec główny skoro trzy przystanki w okolicy noszą taką samą nazwę?...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV