Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 19 °C pogoda dziś
JUTRO: 20 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Olsztyńscy policjanci upamiętnili asp. Konstantego Wolskiego zamordowanego w Katyniu

Apel pamięci asp. Konstantego Wolskiego. Fot. Kinga Grabowska

Komendant Wojewódzki Policji w Olsztynie wspólnie z funkcjonariuszami i zaproszonymi gośćmi, złożył dziś znicze i kwiaty pod tablicą upamiętniającą funkcjonariusza asp. Konstantego Wolskiego.

Przypomnijmy, że rok temu warmińsko-mazurscy policjanci w sposób szczególny postanowili uczcić pamięć Ofiar Zbrodni Katyńskiej i tragicznie zmarłych w katastrofie pod Smoleńskiem. Na placu olsztyńskiej jednostki w asyście kompanii honorowej został posadzony „Dąb Katyński” symbolizującego pamięć o asp. Konstantym Wolskim służącym w przedwojennej Policji państwowej na terenie powiatu kartuskiego. Podczas uroczystości została także odsłonięta tablica upamiętniająca zamordowanego policjanta.

Posłuchaj relacji Kingi Kantor

00:00 / 00:00

Konstanty Wolski służył w przedwojennej Policji Państwowej na terenie powiatu kartuskiego. Ostatnim miejscem służby była jednostka Policji w Jabłonowie Pomorskim. Rodzina przez wiele lat myślała, że Konstanty Wolski zginął z rąk Niemców. Nie wrócił, bowiem z ostatniego zadania służbowego, jakim było konwojowanie grupy Niemców z terenu powiatu brodnickiego na wschodnie rubieże Polski.

O tym, że przedwojenny policjant zginał z rąk NKWDzistów rodzina dowiedziała się dopiero w latach 80., kiedy opublikowano „Listę katyńską”. Wcześniejsze pisma kierowane przez rodzinę Konstantego Wolskiego m.in. do Czerwonego Krzyża pozostawały bez odpowiedzi. Oficjalne zaświadczenie o przebywaniu policjanta w obozie dla jeńców wojennych w Ostaszkowie rodzina otrzymała dopiero we wrześniu 1996r.

łsadlak/asocha

 

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w tablica, Olsztyn, apel, Katyń
Urzędy są dziś dłużej otwarte – sprawdź, gdzie!

Kolejny "Wieczór z Paszportem" na Warmii i Mazurach. Urzędy są dziś (12 kwietnia) otwarte do 20.00 w Olsztynie, Elblągu i w Giżycku. Są też ułatwienia w...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV