Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 18 °C pogoda dziś
JUTRO: 13 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Olsztyńscy radni jednogłośnie opowiedzieli się za nową siecią szkół

Nowa sieć szkół zdominowała sesję rady miasta w Olsztynie. Fot. D. Grzymska

Zgodnie z reformą oświaty wszystkie samorządy muszą dostosować placówki do nowych wymogów. Temat nowej sieci szkół zdominował dzisiejszą sesję rady miasta.

Choć wszyscy radni zagłosowali za projektem, to jednak zgodnie twierdzą, że nowa sieć szkół jest niedopracowana. Przewodniczący klubu Prawa i Sprawiedliwości Dariusz Rudnik twierdzi że widać w tym rękę wiceprzewodniczącego Jarosław Słomy, który od początku jest przeciwko reformie oświaty. Z kolei radna klubu Platformy Obywatelskiej Danuta Ciborowska, podkreślała ciężką pracę członków komisji edukacji, dzięki którym możliwe było wypracowanie takiego konsensusu, który pozwoli na łagodne przejście tego etapu. Radna dodała jednak, że jej klub reformy nie popiera.

Posłuchaj relacji Doroty Grzymskiej

00:00 / 00:00

Zgodnie z uchwałami w Olsztynie powstaną dwie nowe szkoły podstawowe; gimnazjum nr 5 zostanie przekształcone w SP nr 14, a gimnazjum nr 12 w SP nr 5. Pięć gimnazjów zostanie włączonych do liceów ogólnokształcących, a pięć pozostałych będzie włączonych do szkół podstawowych. W związku z tymi zmianami i prognozami demograficznymi zmienią się obwody w 10 podstawówkach, a niektóre ze szkół – po włączeniu do nich gimnazjów – będą funkcjonować w dwóch budynkach. W Olsztynie jest obecnie 19 szkół podstawowych i 12 gimnazjów.

Według dyrektora ratuszowego wydziału edukacji Mariusza Badury, propozycje zawarte w projektach uchwał były konsultowane m.in. na spotkaniach w szkołach i z radami osiedli. Uchwały mają charakter intencyjny. Teraz zostaną przekazane do kuratorium – muszą jeszcze uzyskać pozytywną opinię kuratora oświaty. Zgodnie z założeniami reformy oświaty, rady gmin muszą do 31 marca podjąć ostateczne uchwały ws. dostosowania sieci szkół do nowego ustroju szkolnego; olsztyńscy radni planują takie głosowanie na 29 marca.

Reforma oświaty rozpocznie się od roku szkolnego 2017/2018. Zakłada likwidację gimnazjów, powrót do 8-letnich szkół podstawowych, 4-letnich liceów ogólnokształcących i 5-letnich techników. W miejsce zasadniczych szkół zawodowych powstaną dwustopniowe szkoły branżowe.

Nowa sieć szkół zdominowała sesję rady miasta w Olsztynie. Fot. D. Grzymska

Nowa sieć szkół zdominowała sesję rady miasta w Olsztynie. Fot. D. Grzymska

(dgrz/pap/bsc)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Rada Miasta, sesja, Olsztyn, ratusz, edukacja, szkoły, radni, oświata
Właściciele agencji towarzyskich skazani za czerpanie korzyści majątkowych

Właściciele olsztyńskich i ostródzkich agencji towarzyskich oraz współpracujący z nimi taksówkarz skazani za czerpanie korzyści majątkowych. Wyrok ogłosił Sąd Okręgowy w Olsztynie. Główny oskarżony Stanisław D....

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV