Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 19 °C pogoda dziś
JUTRO: 20 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Olsztyńscy radni o popularnych „szubienicach”. Posłuchaj rozmowy z Mirosławem Gornowiczem z klubu Ponad Podziałami i Jarosławem Babalskim z Prawa i Sprawiedliwości

Olsztyńscy radni: Mirosław Gornowicz z prezydenckiego klubu Ponad Podziałami i Jarosław Babalski z Prawa i Sprawiedliwości. Fot. P. Świniarski

Gośćmi Porannych Pytań Polskiego Radia Olsztyn byli olsztyńscy radni: Mirosław Gornowicz z prezydenckiego klubu Ponad Podziałami i Jarosław Babalski z Prawa i Sprawiedliwości.

Jak bumerang wraca pytanie: czy pomnik nazywany „szubienicami” powinien zniknąć z krajobrazu Olsztyna? Goście Porannych Pytań mówili o inicjatywie Stowarzyszenia Pro Patria, która zwróciła się do ministra kultury i dziedzictwa narodowego z prośbą o wykreślenie pomnika Wdzięczności Armii Czerwonej autorstwa Dunikowskiego, z rejestru zabytków, co miałoby otworzyć drogę do przeniesienia monumentu. To miasto powinno się zwrócić z takim wnioskiem – uważa resort kultury.

Polityka nie powinna decydować o wykreśleniu pomnika z rejestru zabytków – przekonywał profesor Mirosław Gornowicz, radny Olsztyna z prezydenckiego klubu Ponad Podziałami.

Zdania na temat przyszłości tego pomnika są bardzo podzielone. Można mnie podejrzewać o różne sympatie i odchylenia. Przywołam przykład Świętej Warmii i pana Bachmurę, których o lewicowe (…), czy proradzieckie odchylenia podejrzewać nie można. Z tego co pamiętam wielokrotnie prezentowali oni stanowisko, że pomnik ten w zmienionej scenerii (…) powinien pozostać (…) Gdybyśmy zapytali mieszkańców Olsztyna, to podejrzewam, że większość podzieliłaby to stanowisko. Niepokoi mnie to, że wniosek dotyczy wykreślenia z rejestru zabytków. O tym czy dany obiekt jest zabytkiem, czy nie powinny przesądzać merytoryczne kryteria, a nie doraźne polityczne oceny, bo za chwilę się dowiemy, że należy Wawel, albo inny tego typu obiekt wykreślić z rejestru zabytków ponieważ ocena polityczna jest nie po linii. Nie tędy droga. Pomniki stawia społeczeństwo, mieszkańcy, a nie prezydent czy radni.

Olsztyński radny Mirosław Gornowicz z prezydenckiego klubu Ponad Podziałami. Fot. P. Świniarski

Radny Olsztyna Jarosław Babalski z Prawa i Sprawiedliwości popiera działania Stowarzyszenia Pro Patria.

Z doniesień medialnych dowiedzieliśmy się, że dyrektor generalna ochrony zabytków spotkała się z prezydentem Olsztyna. Rozmowa dotyczyła usunięcia pomnika Wdzięczności Armii Czerwonej. Inicjatywa Stowarzyszenia Pro Patria, według mnie, oceniana jest bardzo pozytywnie. Dobra jest każda droga, która uporządkuje naszą przestrzeń publiczną (…) i pomnik, który jest symbolem totalitaryzmu zniknie z naszej przestrzeni publicznej. Odpowiedź prezydenta Olsztyna, jakoby brakowało pieniędzy, oceniam jako pewien wybieg. Zapisy dotyczące ochrony tego zabytku i wpisania go w 1993 roku do rejestru zabytków również oceniam jako wybieg. Uzasadniano to tym, żeby chronić tę przestrzeń przed ekspansją galerii, która tam powstała. To są didaskalia, które mają posłużyć tylko i wyłącznie temu, żeby pewien status quo pomnika.

Olsztyński radny Jarosław Babalski z Prawa i Sprawiedliwości. Fot. P. Świniarski

Zdaniem Mirosława Gornowicza likwidacja pomnika Wdzięczności Armii Czerwonej to jeden z bardziej kontrowersyjnych tematów w mieście.

Nie jestem przywiązany do żadnej radykalnej wersji (…) każda strona ma pewne argumenty. Z tym co powiedział radny Jarosław Babalski w jakiejś mierze się zgadzam natomiast jestem przeciwny radykalnym rozwiązaniom, które miałyby polegać np. na burzeniu tego obiektu. To część naszej historii. Skłaniam się ku rozwiązaniu, które proponowała Święta Warmia, chodzi o zmianę otoczenia pomnika. Trzeba wydobyć treści, które reprezentuje, bo są one niejasne. Mówimy, że to jest pomnik Wdzięczności Armii Czerwonej, ale on się nazywa Wyzwolenia Warmii i Mazur. To tak jak w przypadku zmiany nazw ulic. Ważna jest nie tylko nazwa, ale uzasadnienie rady miasta, która nadawała tę nazwę (…) Przesłanie tego pomnika powinno być czytelne. To jest moje zdanie. Nie reprezentuję tu prezydenta Olsztyna, ale samego siebie.

Jarosław Babalski z Prawa i Sprawiedliwości przypomniał, że monument Dunikowskiego powstawał w latach 1949 – 1953.

Pomnik został odsłonięty w 1953 roku. Była to inicjatywa ówczesnego wojewody olsztyńskiego Mieczysława Moczara. Czemu służy ta instalacja w dzisiejszych czasach? Najwyższy czas, żeby się z tym uporać. Miejsce tego typu instalacji jest w skansenie. W wolnym demokratycznym, suwerennym państwie, w dbałości o prawdę historyczną powinniśmy się pozbyć takich instalacji. Nikt nie mówi o burzeniu tylko o przeniesieniu do muzeum czy skansenu.

 

Posłuchaj Porannych Pytań

00:00 / 00:00

(BSChromy)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Olsztyn, pomnik, Mirosław Gornowicz, szubienice, Jarosław Babalski
Huśtawki na przystankach, promorower i nurkowisko – wśród propozycji do budżetu obywatelskiego. Sprawdź o czym jeszcze marzą mieszkańcy Olsztyna :-)

Olsztynianie złożyli ponad 180 wniosków, niektóre z nich będą miały szansę na realizację w 2018 roku. Aneta Szpaderska - kierująca biurem komunikacji i dialogu obywatelskiego w...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV