Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 23 °C pogoda dziś
JUTRO: 25 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Olsztyńska delegatura ABW prowadzi śledztwo w sprawie wyłudzeń VAT

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego rozbiła siatkę przestępczą wyłudzającą VAT w obrocie elektroniką wewnątrz Unii Europejskiej. Zatrzymane zostały trzy osoby. Śledztwo prowadzi olsztyńska delegatura ABW pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Olsztynie.

Straty Skarbu Państwa sięgają prawie 50 milionów złotych, a sprawa ma zasięg międzynarodowy.

Proceder trwał od stycznia 2011 roku do lutego 2012 roku. Przestępcy wyłudzali podatek VAT wykorzystując mechanizmy tzw. karuzeli VAT-owskiej i znikającego handlowca. Przedmiotem fikcyjnego obrotu były towary małogabarytowe o dużej wartości, przede wszystkim urządzenia i podzespoły elektroniczne, takie jak: iPhone’ y, iPady, konsole PlayStation, dyski twarde, procesory i oprogramowanie komputerowe.

W krótkim czasie dokonywano szeregu fikcyjnych transakcji kupna-sprzedaży i w ten sposób uzyskiwano zwrot nienależnego VAT-u. Towar, który faktycznie nie był przemieszczany, zmieniał kilkakrotnie właściciela, trafiając ostatecznie z powrotem za granicę.

Transakcje firmowane przez podmioty gospodarcze zarejestrowane w Polsce były częścią obrotu karuzelowego prowadzonego przez grupy przestępcze, w tym o charakterze międzynarodowym.

Funkcjonariusze olsztyńskiej delegatury ABW równocześnie uczestniczyli w operacji VERTIGO 2. Była to skoordynowana akcja policji i prokuratur z 8-miu krajów, wspieranych przez EUROPOL i EUROJUST. Zatrzymano organizatorów siatki kryminalnej odpowiedzialnej za wyłudzenie z europejskiego systemu podatkowego ponad 300 milionów euro tytułem zwrotu nienależnego podatku VAT.

Przeszukania osób i firm powiązanych z organizatorami przestępczego procederu prowadzone były w Olsztynie i Warszawie. Podejrzanym grozi do 10 lat więzienia. Śledztwo ma charakter rozwojowy.

(kan/łw)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w abw, VAT
Weź paragon i sprawdź go

Od kilku lat, zwłaszcza w wakacje, ministerstwo finansów zachęca do brania paragonów z kas fiskalnych, by wymusić na sprzedawcach nabijanie towaru na kasy i odprowadzanie do...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV