Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 6 °C pogoda dziś
JUTRO: 7 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Olsztyński „Budzik” postawi dorosłych na nogi

Fot. D. Grzymska

W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Olsztynie uroczyście otwarta zostanie klinika „Budzik” dla dorosłych. Za leczenie będzie płacił Narodowy Fundusz Zdrowia.

Pierwsza taka placówka, ale przeznaczona dla dzieci, powstała w Warszawie za sprawą Ewy Błaszczyk. Aktorka i prezes fundacji „A kogo?” z lekarzami ze szpitala uniwersyteckiego w Olsztynie zabiegała o powstanie placówki dla dorosłych w stolicy Warmii i Mazur.

Klinika będzie mieścić się w budynku przy Centrum Medycyny Eksperymentalnej. Lekarze będą przywracać świadomość pacjentom, którzy znaleźli się w śpiączce z powodu niedotlenienia lub po wypadku. Pracownia jest wyposażona w specjalistyczny sprzęt wysokiej klasy. Są tam łóżka dla 8 pacjentów. W olsztyńskim „Budziku” wykorzystywane będzie także m.in. nowoczesne cyberoko, dzięki któremu pacjenci mogą komunikować się z otoczeniem.

Do tej pory neurochirurdzy z Olsztyna przeprowadzili dziesięć operacji wszczepienia stymulatora, który pomaga wyjść osobom dorosłym ze śpiączki.

(ls)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w szpital, Olsztyn, szpital uniwersytecki, budzik, stymulator
Delegacja chińskiej prowincji Szangdong w Olsztynie

Przedstawiciele chińskiej prowincji Szangdong odwiedzili Olsztyn, by rozmawiać m.in. o możliwości współpracy gospodarczej. Liczący około 100 milionów mieszkańców Szangdong zajmuje 3. miejsce w Chinach pod względem...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV