Strona główna Radio Olsztyn
Olsztyn
DZIŚ: 18 °C pogoda dziś
JUTRO: 20 °C pogoda jutro
IMIENINY: Emila, Neleny, Romy
EUR: 4.2812 CHF: 3.6385
USD: 3.6252 GBP: 4.8814
Logowanie
 

Olsztyński Chór Kameralny COLLEGIUM MUSICUM od 40 lat na scenach w Polsce i za granicą

fot. archiwum Collegium Musicum

Chór „Collegium Musicum”, zdjęcie z albumu chóru

Podczas jubileuszowego koncertu w olsztyńskiej katedrze melomani usłyszeli Mszę C-dur oraz suitę organową Ludwiga van Beethovena. Na scenie pojawili się również  artyści, którzy w przeszłości pracowali z  dyrygentem Januszem Wilińskim.   

Chór  powstał w 1977 r. w Olsztynie z inicjatywy Lechosława Ragana i od początku odwoływał się do tradycji XVIII-wiecznych i późniejszych towarzystw muzycznych.

Nie zamykamy się w sobie, nie pracujemy tylko i wyłącznie w jednym obszarze. Mamy dzieciaczki, mamy dorosły chór, mamy swoją kapelę, znakomitych kolegów – solistów, którzy każdorazowo na zaproszenie reagują bardzo pozytywnym odzewem. Łączymy się z innymi gatunkami muzyki. Oprócz elementu tego artystycznego, jest element edukacyjny. To jest coś, co nas stale nakręca, co pozwala być ciągle młodym, pięknym i niepowtarzalnym.

– wyjaśnia Janusz Wiliński, który od 1985 roku dyryguje chórem Collegium Musicum.

Zespół w ciągu  40 lat opracował kilkadziesiąt dzieł oratoryjno-kantatowych, które zaprezentował niemal we wszystkich krajach europejskich i w USA.

 

Autor: A. Kulik

Redakcja: A.Podbielska

ZOBACZ TAKŻE

Przeczytaj poprzedni wpis:
Zaatakował weselników, żeby zdobyć alkohol

Do niecodziennej sytuacji doszło w Kętrzynie. Miejscowi policjanci zatrzymali mężczyznę, który napadł na limuzynę weselną marki Lincoln. Powód? 30-latek chciał "wyrwać wódkę od weselników". Agresywny mężczyzna...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV