Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 25 °C pogoda dziś
JUTRO: 21 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Olsztyński dworzec PKP nie będzie zabytkiem. Wojewódzki konserwator podjął decyzję

Dworzec Główny PKP w Olsztynie

Dworzec główny w Olsztynie nie zostanie wpisany do rejestru zabytków. Taką decyzję kolejny raz podjął Wojewódzki Konserwator Zabytków. Zrobił to ponownie, bo sprawa wróciła do Olsztyna z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Stronom sporu przysługuje jednak odwołanie.

O wpisanie dworca do rejestru wnioskowały, Forum Rozwoju Olsztyna, Stowarzyszenia Architektów Polskich oraz Stowarzyszenia Konserwatorów Zabytków. Do jego zburzenia przekonywały PKP S.A i właściciel dworca PKS, spółka Retail Provider, która chce tam zbudować galerię handlową.

Wojewódzki Konserwator zabytków podtrzymuje, że obiekty dworcowe nie posiadają wystarczających wartości artystycznych, artystycznych i historycznych.

Odmawiamy wpisania do rejestru zabytków nieruchomych zespołu budynków wchodzących w skład kompleksu dworcowego

– powiedział Bartłomiej Skrago z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków.

Wyjątkiem są wiaty na peronach drugim, trzecim i czwartym, które zostaną objęte ochroną. Ponadto do rejestru zabytków ruchomych będą wpisane  mozaiki z hali dworcowej. W przypadku przebudowy obiektu będzie można je rozebrać i przenieść.

Stowarzyszeniom, które były stroną sportu, przysługuje jednak odwołanie. Zapowiedzieli je już członkowie Forum Rozwoju Olsztyna podkreślając, że nie zmienili swojego zdania i twierdzą, że dworzec jest obiektem wartościowym, choć niezaprzeczalnie zaniedbanym. – Uważamy, że nadal warto walczyć o zachowanie tego budynku – powiedział Krzysztof Suchowiecki. Dodał, że nie spodziewał się innej decyzji konserwatora.

Inaczej przyznałby się do błędu, co rzadko zdarza się w tego typu sytuacjach

– zwracał uwagę Suchowiecki.

Jeśli FRO faktycznie złoży odwołanie, to znów będzie się zajmowało nim Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Ten resort jest jest bowiem organem drugiej instancji w tego typu sporach.

Dodajmy, że PKP rozpisało już przetarg na projekt przebudowy dworca. Kila dni temu koleje wybrały ofertę firmy Multiconsult. Spółka zrobiła to po raz drugi, bo poprzedni konkurs zakwestionowało Centralne Biuro Antykorupcyjne. Śledczy sprawdzają czy doszło do wpłynięcia na przebieg tego przetargu.

Posłuchaj relacji Marka Lewińskiego

 

Autor: M. Lewiński
Redakcja: A. Podbielska/A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w zabytek, dworzec PKP, uwaga, pilne
Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz nie żyje

Paweł Adamowicz nie żyje. Poinformowali o tym doktor Tomasz Stefaniak, dyrektor ds. lecznictwa Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku i minister zdrowia Łukasz Szumowski. Z najgłębszym żalem...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV