Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 19 °C pogoda dziś
JUTRO: 14 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Olsztyński zabytek zamknięty dla zwiedzających. Kopuła w Domu Mendelsohna przejdzie gruntowną konserwację

Fot. zabytek.pl

Przez kilka najbliższych tygodni Dom Mendelsohna przy ul. Zyndrama z Maszkowic będzie zamknięty dla zwiedzających. Powodem jest konserwacja kopuły w kształcie piramidy.

Dom Mendelsohna, zwany też „Bet Tahara”, to dawny żydowski dom przedpogrzebowy w Olsztynie. Budynek jest wyjątkowo cennym zabytkiem na mapie miasta, ponieważ zaprojektował go światowej sławy architekt, urodzony w przedwojennym Olsztynie (wówczas Allenstein) Erich Mendelsohn. W niepozornym z zewnątrz budynku architekt zaprojektował sklepienie jednej z sal w kształcie piramidy, a ściany i sufity zwieńczył kolorowymi, symbolicznymi malowidłami. Dziś Bet Tahara to jeden z niewielu pożydowskich zabytków w mieście. Od kilku lat regularnie odbywają się w tym miejscu imprezy kulturalne – spotkania autorskie, warsztaty plastyczne, koncerty muzyki alternatywnej i tradycyjnej.

Przez wiele lat budynek popadał w ruinę, przed 12 laty jego gruntowny remont i konserwację przeprowadziła olsztyńska Borussia. Odkryto wówczas piramidalną kopułę, ponieważ w PRL-u w budynku mieściło się Archiwum Państwowe – kopułę przerobiono wówczas na stryszek, zbudowano m.in. wtórny strop i składowano tam akta.

Jak poinformowała Ewa Romanowska z Borussi, kopuła wymaga konserwacji, ponieważ przed 12 laty – gdy ją odsłonięto i odkryto jej malowidła, w budynku panowały zupełnie inne warunki, niż obecnie.

Było tam zimno, teraz budynek jest regularnie ogrzewany. Kopuła jest drewniana, więc stale o nią musimy dbać

– podkreśliła Romanowska.

Wynoszące 20 tysięcy złotych koszty konserwacji kopuły w domu Mendelsohna pokryje olsztyński ratusz.

Mamy nadzieję, że remont potrwa najdalej do końca lipca. W tym czasie, ze względów bezpieczeństwa, nie można zwiedzać budynku

– dodała Romanowska.

Budynek Bet Tahara leży przy ul. Zyndrama z Maszkowic, niedaleko olsztyńskiej Starówki.

 

Autor: J. Kiewisz-Wojciechowska (PAP)
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w remont, Dom Mendelsohna, Bet Tahara
Sezon remontowy w pełni. To dobry czas, by pomyśleć także o środowisku

Do końca października mieszkańcy Elbląga i okolic mogą składać wnioski o dofinansowanie wymiany systemu ogrzewania, podłączenia do sieci kanalizacyjnej oraz usunięcia azbestu. Wszystko po to, by...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV