Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: -1 °C pogoda dziś
JUTRO: 3 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Olsztyński Zortrax sprzeda drukarki 3D gigantowi Dell

Projekt drukarki 3D prosto z Olsztyna. Fot. ze strony www.kickstarter.com

Olsztyńska firma Zortrax ma dostarczyć swoje drukarki 3D jednemu z największych producentów komputerów na świecie.

Dell zamówił w Olsztynie 5 tysięcy tych urządzeń modelu M200. Firma nie zdradza, ile zarobi na kontrakcie z komputerowym gigantem, ale w sklepie Zortrax, model M200 kosztuje prawie 2 tysiące dolarów.

Można śmiało założyć, że chodzi o wielomilionową transakcję, która robi wrażenie nie tylko na rynku polskim, ale także światowym – tak komentuje to serwis Centrum-druku3d.pl, który jako pierwszy poinformował o transakcji.

Za pomocą drukarek 3D, na świecie drukowano już m.in. sztuczną żuchwę, buty do biegania czy fragmenty broni palnej. Ograniczeniem jest jedynie materiał, z którego się drukuje. Dziś najpopularniejszym „atramentem” w drukarkach 3D jest plastikowa żyłka (tzw. ABS – znany choćby z klocków Lego czy samochodowych zderzaków), którą drukarka stapia i układa na tacy. Choć akurat żuchwę drukowano ze sproszkowanego tytanu, a buty – z nylonu.

Drukowanie w domowych warunkach wciąż bardziej przypomina zabawę. Inaczej jest w przemyśle – tam drukarki 3D pozwalają szybko, a przede wszystkim bardzo tanio tworzyć prototypy. Np. wrocławska firma e-Prototypy drukuje tak fragmenty lodówek, zakrętek, czajniki, a nawet części autobusów. (wch/bsc)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w komputery, drukarka, 3D, Zortax
Drukarka 3D

W Olsztynie powstaje pierwsza polska półprofesjonalna drukarka 3D Zortrax. O jej twórcach zrobiło się głośno gdy na jednym z portali zebrali od internatów 100 tysięcy dolarów...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV