Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 3 °C pogoda dziś
JUTRO: 6 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Olsztyńskie organizacje chcą przeniesienia pomnika generała za granicę

W 69. rocznicę śmierci generała Czerniachowskiego Rosjanie pod pomnikiem radzieckiego bohatera w Pieniężnie złożyli kwiaty i wieńce. Fot. K. Kaszubski

Dziewięć organizacji z Olsztyna wystosowało list poparcia dla uchwały Rady Miasta Pieniężna o rozebraniu pomnika gen. Iwana Czerniachowskiego.

Sygnatariusze listu stwierdzili, że najlepszym rozwiązaniem będzie przeniesienie poza granice Polski. List podpisali: koło Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, Stowarzyszenie Polskich Kombatantów w Kraju, Federacja Organizacji Kresowych, Towarzystwo Miłośników Wołynia i Polesia, Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich, Akcja Katolicka Archidiecezji Warmińskiej, Stowarzyszenie „Pro Patria i Fundacja „Debata”.

Wcześniej podobne stanowisko zajęli posłowie Klubu Parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości z Warmii i Mazur. Przypomnijmy, że uchwała radnych Pieniężna z 30 stycznia 2013 roku wywołała ostrą reakcję strony rosyjskiej. Wiceszef komisji polityki regionalnej Dumy powiedział, że usunięcie pomnika radzieckiego bohatera narodowego byłoby aktem barbarzyństwa, wandalizmu i braku szacunku dla Rosjan.

18 lutego, w rocznicę śmierci generała Czerniachowskiego, pod jego pomnik przybyła około stuosobowa delegacja z Rosji na czele z ambasadorem Federacji Rosyjskiej Aleksandrem Aleksiejewem i gubernatorem obwodu kaliningradzkiego Nikołajem Cukanowem.

Ambasador oświadczył, że pomnik musi zostać w Pieniężnie. Takie stanowisko poparli: poseł SLD Tadeusz Iwiński, który w tej sprawie wystosował interpelację do ministra spraw zagranicznych, Bolesław Tejkowski – przewodniczący Zarządu Głównego Stowarzyszenia Przyjaźni Polsko-Rosyjskiej oraz członkowie Koła nr 21 Związku Żołnierzy Wojska Polskiego w Olsztynie, którzy wysłali w tej sprawie list do wojewody warmińsko-mazurskiego Mariana Podziewskiego.

Obecnie sprawę pomnika prowadzi Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. Jak poinformował Radio Olsztyn naczelnik wydziału krajowego Rady Adam Siwek, Rada liczy, że w bezpośrednich rozmowach ambasador zmieni swoją retorykę.

Iwan Czerniachowski był najmłodszym sowieckim generałem i w Rosji jest uważany za bohatera. Natomiast polscy historycy ustalili, że jest on odpowiedzialny za aresztowanie i rozstrzelanie dowództwa wileńskiego AK oraz wywózkę do łagrów 6-ciu tysięcy żołnierzy Armii Krajowej uczestniczących w akcji wyzwolenia Wilna. (as/łw)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w generał, Pieniężno
Trwa obrona pomnika generała Czerniachowskiego

Członkowie Koła nr 21 Związku Żołnierzy Wojska Polskiego w Olsztynie sprzeciwiają się planom usunięcia w Pieniężnie pomnika generała Iwana Czerniachowskiego, który zginął pod tym miastem 18...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV