Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 21 °C pogoda dziś
JUTRO: 15 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Olsztyńskie stowarzyszenie zapowiada kolejne procesy o „polskie obozy zagłady”

Część załogi SS KL Auschwitz, zdj. archiwalne

Kolejne procesy cywilne przeciwko niemieckim mediom zapowiada olsztyńskie Stowarzyszenia Patria Nostra za używanie sformułowań o „polskich obozach zagłady”. Chodzi o niemieckie telewizję SWR i radio B5aktuell – poinformował prezes Stowarzyszenia Patria Nostra radca prawny z Olsztyna Lech Obara.

Jak podaje stowarzyszenie, niemiecka publiczna telewizja SWR opublikowała 21 marca artykuł związany z 75. rocznicą pierwszej deportacji Żydów z Moguncji. W jego treści odnajdujemy następujący fragment: 25 marca 1942 r. przyjechał tu, do getta Piaski koło Lublina w Polsce, specjalny pociąg kolei Rzeszy z ponad 1 tys. Żydów na pokładzie. Kilka tygodni później ci, którzy jeszcze żyli, zostali przewiezieni do polskich obozów zagłady w Majdanku i Sobiborze, gdzie zostali zamordowani– wskazało stowarzyszenie.

Według komunikatu jeszcze dalej poszła publiczna bawarska stacja radiowa B5aktuell, funkcjonująca w ramach grupy Bayerischer Rundfunk. W artykule z 23 marca, opisującym książkę niemieckiego historyka Stephana Lehnstaedt pt. Sedno holokaustu, zawarto następujące sformułowanie: Historyk Stephan Lehnstaedt opisuje w swojej książce systematyczny, bestialsko i perfekcyjnie zorganizowany mechanizm morderstwa dokonanego w polskich obozach zagłady w Bełżcu, Sobiborze i Treblince. Następnie stacja zmieniła to określenie na „niemieckie narodowosocjalistyczne obozy zagłady” – nie publikując przy tym żadnej informacji prostującej ani przeprosin – podaje stowarzyszenie.

Jak dodano, przeprosiny zamieściła telewizja SWR po interwencji dyplomatycznej. Te zaś są widoczne tylko dla osób, które przypadkowo ponownie otworzą artykuł – stwierdza.

Patria Nostra informuje także, że do stowarzyszenia zgłaszają się rodziny byłych więźniów niemieckich obozów zagłady, oburzone określeniem „które bezcześci i fałszuje pamięć o tym, kto zamordował ich bliskich w niemieckich KL”. Żądają one publikacji przeprosin w takiej formie, jak orzekł Sąd Apelacyjny w Krakowie w sprawie Karola Tendery przeciw niemieckiej telewizji ZDF, tj. przeprosin w języku niemieckim na głównej stronie internetowej utrzymywane przez okres 30 dni.

Stowarzyszenie Patria Nostra wysłało już ostateczne przedsądowe wezwanie do publikacji właściwych przeprosin – poinformował mec. Obara. Odbyło się to podczas wtorkowego spotkania w Parlamencie Europejskim „Europa Pamięta. W obronie dóbr osobistych byłych więźniów niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych i zagłady – aspekty moralne i prawne procesu przeciwko telewizji ZDF i inne przykłady”, zorganizowanym przez europosła Kazimierz Michała Ujazdowskiego.

 

 

(pap/as)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w auschwitz, Lech Obara, polskie obozy zakłady
Mecenas Obara jest przekonany, że wyrok sądu ws. niemieckiej telewizji ZDF zostanie wykonany

Niemiecka stacja telewizja ZDF wzbrania się przed przeproszeniem za określeniem "polskie obozy zagłady", które nakazał jej Sąd Apelacyjny w Krakowie, a potwierdził niemiecki Sąd Krajowy w...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV