Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 4 °C pogoda dziś
JUTRO: 6 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Olsztyńskie wodociągi chcą od nowego roku podwyższyć cenę wody i ścieków

Olsztyńska Stacja Uzdatniania Wody. Fot. Ł. Węglewski

Wniosek o zatwierdzenie  podwyżek  średnio o 43 grosze za metr sześcienny czeka na podpis prezydenta miasta. Według szacunków spółki wodnej, cena wzrośnie miesięcznie o o złotówkę i 25 groszy na osobę.

Jak wyjaśnia rzeczniczka olsztyńskich wodociągów Anita Chudzińska, zgodnie z kalkulacją, za metr sześcienny wodościeku mieszkańcy Olsztyna zapłacą 10,38 zł brutto, czyli o 43 gr więcej. Za metr sześcienny wody gospodarstwa domowe zapłacą 4,16 zł brutto – to 17 gr więcej, a za metr sześcienny odprowadzonych ścieków 6,22, czyli więcej o 26 groszy.

Gdy prezydent Olsztyna sprawdzi, czy taryfy zostały opracowane zgodnie z przepisami i – jeśli tak – to skieruje je do zatwierdzenia przez Radę Miasta.

Tymczasem wkrótce Sejm zajmie się zmianą ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków, która – według przedstawionego projektu – zmienia sposób zatwierdzania taryf za dostawę wody i odbiór ścieków. 10 października rząd przyjął projekt noweli ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków, której konsekwencją będzie powołanie regulatora cen wody.

Do końca roku zadania organu regulacyjnego będzie wykonywał prezes Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej. Od 1 stycznia 2018 roku rolę tę przejmie prezes PGW „Wody Polskie” albo dyrektorzy regionalnych zarządów gospodarki wodnej PGW „Wody Polskie”. Zadaniem organu regulacyjnego będzie m.in. opiniowanie projektu regulaminu dostarczania wody i odprowadzania ścieków; zatwierdzanie taryf za zbiorowe zaopatrzenie w wodę oraz zbiorowe odprowadzanie ścieków; rozstrzyganie sporów między przedsiębiorstwami wodociągowo-kanalizacyjnymi a odbiorcami usług

To rozwiązanie ma się przyczynić do wyeliminowania ryzyka nieuzasadnionego wzrostu stawek opłat oraz cen za pobór wody i odprowadzanie ścieków.


Autor: PAP/P.Karpiszen
Redakcja: BSCromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Olsztyn, woda, ścieki, wodociągi, cena
Wolne media w demokracji. O standardach i etyce dyskutowali dziennikarze i medioznawcy

Czy wciąż należy dążyć do wolności mediów i pilnować standardów obiektywnego, wolnego dziennikarstwa?  O tym na sympozjum w   Olsztynie rozmawiali medioznawcy, dziennikarze i etycy. Wśród panelistów...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV