Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 6 °C pogoda dziś
JUTRO: 6 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Organizuje imprezy popularnonaukowe dla 20 tys osób. Instytut PAN z Olsztyna w finale ogólnopolskiego konkursu

Fot. Instytut Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN w Olsztynie

Instytut Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN w Olsztynie finalistą najbardziej prestiżowego w Polsce konkursu „Popularyzator Nauki”.

Konkurs od 2005 r. organizuje serwis Nauka w Polsce Polskiej Agencji Prasowej we współpracy z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego, nagradzając osoby oraz instytucje, które pomagają innym lepiej zrozumieć świat i potrafią zainteresować osiągnięciami naukowymi osoby niezwiązane z nauką.

Olsztyński instytut PAN już po raz drugi znalazł się w gronie najlepszych instytucji nominowanych do nagrody „Popularyzatora” w kategorii Instytucja Naukowa. Jury doceniło wieloletnią działalność popularnonaukową instytutu, która umożliwia społeczeństwu bezpośredni kontakt z badaczami, ich wynalazkami, odkryciami.

Od 4 lat Instytut koordynuje w Olsztynie najważniejszą imprezę upowszechniającą naukę w Europie – Noc Naukowców Fusion Night, podczas której niweluje negatywne stereotypy na temat naukowców, pokazuje osobom niezwiązanym z nauką, jak wielkie znaczenie mają efekty pracy badaczy w naszym codziennym życiu oraz propaguje karierę badawczą wśród młodzieży. Flagowym działaniem Instytutu jest również organizacja Pikniku Polskiej Akademii Nauk „Nauka też Sztuka!”, który odbywa się w samym centrum olsztyńskiej starówki, „wyprowadzając” naukę z niedostępnych na co dzień laboratoriów.

Ponadto, młodzi naukowcy Instytutu kilkanaście razy w roku odwiedzają uczniów, organizując interaktywne warsztaty, pokazy i doświadczenia, dostarczając nauczycielom gotowe scenariusze efektywnego przekazywania określonych zagadnień, które zaciekawiają, angażują i inspirują młodzież szkolną. Rocznie, w imprezach popularnonaukowych organizowanych przez Instytut uczestniczy ok. 20 tysięcy osób.

Zwycięzców konkursu „Popularyzator Nauki” poznamy podczas uroczystej gali konkursowej, która odbędzie się w połowie stycznia w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Zostaną wówczas ogłoszone nazwiska najlepszych popularyzatorów indywidualnych, a także nazwy najlepszych zespołów, instytucji i mediów popularyzujących naukę.

Źródło: IRZiBŻ PAN

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w UWM, PAN
USA, Ameryka, wiza,
Konsul USA wyjaśniał w Olsztynie jak legalnie pracować w Ameryce

Jak wyjechać na wakacje do Stanów Zjednoczonych nie tylko, żeby poznać ten kraj, ale jeszcze tam zarobić? Tego dowiedzieli się studenci Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego na spotkaniu z...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV