Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 6 °C pogoda dziś
JUTRO: 4 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Ostatni raz spotkali się tu 20 lat temu. W Olsztynie obraduje Zjazd Polskiego Towarzystwa Astronomicznego

fot. Przemysław Getka

Nie zadzierają nosów tylko głowy. Naukowcy z całej Polski przyjechali do Olsztyna na 39. Zjazd Polskiego Towarzystwa Astronomicznego.

Spotkania odbywają się co 2 lata w różnych miastach Polski i są konferencjami naukowymi stanowiącymi przegląd aktualnych badań prowadzonych przez polskich astronomów zarówno w kraju jak i w placówkach oraz projektach zagranicznych. Poprzedni zjazd w Olsztynie został zorganizowany w roku 1999.

W programie obrad zaplanowano osiem sesji naukowych. Wśród prelegentów znajdą się m.in. laureaci Medalu Bohdana Paczyńskiego, najwyższego wyróżnienia przyznawanego przez Polskie Towarzystwo Astronomiczne za wybitne osiągnięcia w dziedzinie astronomii i astrofizyki.

O pracach przy radioteleskopie LOFAR zlokalizowanego w Bałdach opowiada zespół prof. Andrzeja Krankowskiego.

Została stworzona grupa pracująca w trzech kierunkach. Pierwszy to aktywność Słońca, drugi to pulsary, a trzeci tzw. pogoda kosmiczna

– mówił prof. Krankowski w rozmowie z reporterem Radia Olsztyn.

Pulsarami zajmuje się dr Leszek Błaszkiewicz z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

To bardzo szczególne obiekty. Trudno bowiem wyobrazić sobie obiekt o masie większej niż całe nasze Słońce przy rozmiarach mniejszych niż Olsztyn

– wyjaśnił dr Błaszkiewicz.

Z kolei dr Radosław Poleski, który przyjechał z Uniwersytetu Stanowego w Ohio, mówił o poszukiwaniu planet.

Zajmuję się poszukiwaniem planet, które krążą wokół innych gwiazd. Szczególnie interesują mnie te o szerokich orbitach, czyli podobnych do planety Uran czy Neptun w naszym układzie

– dodał. Jak mówił, uniwersytet, na którym pracuje, chce zainteresować swoimi badaniami amerykańską agencję kosmiczną NASA. Współpraca pomogłaby w odpowiedzi na pytanie jak takie planety powstają.

Naukowcy, którzy spotkali się w Olsztynie prezentują głównie wyniki swoich badań, ale na zjeździe Polskiego Towarzystwa Astronomicznego jest również miejsce dla popularyzatorów nauki. – Tutaj, w jednym miejscu i w ciągu zaledwie kilku dni, możemy dowiedzieć się czym aktualnie zajmują się astronomowie – przekonywał Robert Szaj, prezes fundacji Nicolaus Copernicus. – Dzięki takim wydarzeniom, które my później organizujemy, zainteresowani są w stanie dowiedzieć się o tym, co jest publikowane w trudnych artykułach naukowych – dodał.

Zjazd Polskiego Towarzystwa Astronomicznego odbywa się pod honorowym patronatem Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. – Krajowa strategia badań nad kosmosem została przyjęta i dość duże środki są przeznaczone na kolejne projekty. Narodowe Centru Badań i Rozwoju, jako agenda rządowa, przekazała ostatnio 300 milionów złotych – mówił na konferencji prasowej wiceminister Nauki i Szkolnictwa Wyższego prof. Wojciech Maksymowicz.

W programie zjazdu zaplanowano także sesję dotyczącą popularyzacji astronomii, zaś w sali Kopernikańskiej olsztyńskiego Zamku odbył się wykład dotyczący słynnej tablicy Kopernika. Zabytek pochodzi z połowy XVI wieku. Jest to tablica astronomiczna służąca do przedstawienia pozornego ruchu słońca w dniach bliskich równonocy wiosennej i jesiennej połączona ze swoistą formą zegara słonecznego. Mikołaj Kopernik wykonał tablicę podczas pobytu na zamku, kiedy sprawował urząd administratora dóbr kapitulnych (1516-1521).

Posłuchaj relacji Marka Lewińskiego

Autor: M. Lewiński
Redakcja: A. Chmielewska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w UWM, Polskie Towarzystwo Astronomiczne, anstronomia, badania naukowcy
Młodzież poznaje oferty uczelni. Na UWM w Olsztynie trwa Salon Maturzystów Perspektywy

Uniwersytet Warmińsko-Mazurski organizuje 13. Salon Maturzystów Perspektywy. Jak co roku na uczelnię przyjechały setki maturzystów z województwa warmińsko-mazurskiego, aby zasięgnąć informacji o maturze 2020 i rekrutacji...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV