Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 15 °C pogoda dziś
JUTRO: 16 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Ostatnie półrocze było rekordowe w wykorzystaniu e-usług


Ostatnie półrocze było rekordowe jeśli chodzi o korzystanie z e-usług przez obywateli – poinformowało ministerstwo cyfryzacji. Według resortu, nie chodzi tylko o okres pandemii, kiedy dostęp do urzędów był utrudniony, lecz mamy do czynienia z trendem.

Przez ostatnie pół roku Polacy codziennie zakładali średnio 14 tysięcy nowych profili zaufanych, online wysyłali do urzędów 2401 pism ogólnych i przez internet zgłaszali narodziny 359 dzieci.

Najlepszym wyznacznikiem rosnącego zainteresowania e-usługami jest popularność profilu zaufanego (PZ), który potwierdza naszą tożsamość w internecie, a tym samym otwiera drogę do korzystania z e-administracji. Tylko od stycznia do końca czerwca Polacy założyli 2 601 922 nowych profili zaufanych. To niemal pół miliona więcej niż przez cały ubiegły rok i niemal 1,4 miliona więcej niż w całym 2018 roku

– wskazał minister cyfryzacji Marek Zagórski.

Najwięcej profili zaufanych – prawie 603 tysiące – Polacy założyli w kwietniu, miesiąc wcześniej – w marcu – około 528 tysięcy, z kolei w czerwcu – ponad 427 tysięcy. Przez ostatnie pół roku Polacy codziennie zakładali średnio 14 296 nowych PZ. W sumie z profilu zaufanego korzysta dziś już 7,3 miliona Polaków.

Według ministerstwa cyfryzacji, popularna e-usługa to pismo ogólne.

Dzięki niemu możemy zainicjować w urzędzie załatwienie niemal każdej sprawy. Oczywiście bez wychodzenia z domu. Od początku stycznia do końca czerwca Polacy wysłali online do urzędów 618 988 pism ogólnych

– przekazał Marek Zagórski

Popularną e-usługą jest zgłoszenie online zbycia lub nabycia pojazdu, której ulepszoną wersję udostępniono 15 stycznia. Od tego czasu do końca czerwca skorzystano z niej prawie 248 tysięcy razy.

Jak informuje MC, około 148 tysięcy osób złożyło w ostatnim półroczu wniosek online o nowy dowód osobisty. W tym przypadku – najlepszym miesiącem był czerwiec, kiedy z tej e-usługi skorzystało ponad 32 tysiące Polaków, a miesiąc wcześniej – w maju – ponad 31 tysięcy osób. Najmniej elektronicznych wniosków o dowód złożono w lutym. Wtedy zrobiło to około 15 tysięcy osób.

Resort przypomina, że przez internet można nie tylko złożyć wniosek o nowy dowód osobisty, ale i zgłosić utratę dokumentu tożsamości. Z tej możliwości od początku stycznia do końca czerwca skorzystało ponad 19 tysięcy Polaków. Najwięcej w czerwcu – 4120.

Przez ostatnie sześć miesięcy Polacy około 77 tysięcy razy wnioskowali online o odpisy aktów stanu cywilnego. Najczęściej – 20, 5 tysiąca razy – w maju.

Przez internet coraz chętniej również meldujemy się i wymeldowujemy. Zainteresowanie tą e-usługą stale rośnie. W styczniu Polacy skorzystali z niej 6651 razy, a w kwietniu już ponad 22 tysięcy razy. W sumie w ostatnim półroczu Polacy online meldowali się i wymeldowywali prawie 85 tysięcy razy

– podał resort w komunikacie.

Jeśli chodzi o e-usługę zgłoszenia online narodzin dziecka, to w pierwszych sześciu miesiącach tego roku tą drogą zgłoszono narodziny ponad 65 tysięcy dzieci. Najwięcej urodzeń zgłoszono w kwietniu – ponad 17 tysięcy, w maju – prawie 15 tysięcy, a w czerwcu – ponad 13 tysięcy. Przez internet można także zameldować nowego członka rodziny i zawnioskować o nadanie mu numeru PESEL.

To tylko część z coraz większego pakietu e-usług, który oferujemy Polakom. Przez internet można sprawdzać punkty karne, historię pojazdu, czy wnioskować o dofinansowanie w programie Mój Prąd. Każda z tych e-usług zyskała na popularności. Rosnące zainteresowanie i zaufanie Polaków do e-administracji to nie tylko potrzeba chwili. To trend, który – mamy nadzieję – zostanie z nami na stałe

– ocenił minister cyfryzacji Marek Zagórski.

 

Redakcja: K. Ośko za PAP

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w internet, cyfryzacja
Sprzedaż online nieco spadła, ale i tak bije rekordy

Po otwarciu sklepów stacjonarnych sprzedaż online nieznacznie spadła - wskazują eksperci e-commerce. Jednak w dłuższym okresie kupujących przez internet będzie przybywać. Górna granica popularności e-handlu będzie...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV