Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 16 °C pogoda dziś
JUTRO: 17 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Ostatnie pożegnanie prof. Zbigniewa Endlera. Olsztyński naukowiec został pochowany na cmentarzu przy ul. Poprzecznej

prof. Zbigniew Endler fot. P.Getka

Zakończyły się uroczystości pogrzebowe profesora Zbigniewa Endlera. Ceniony naukowiec zmarł 14 lutego w wieku 74 lat.

Profesor Zbigniew Endler był znanym popularyzatorem i miłośnikiem przyrody. Wielokrotnie swoją wiedzą dzielił się ze słuchaczami i dziennikarzami Radia Olsztyn. Urodził się w Chodzieży, a wychował w Poznaniu. W młodości grał na skrzypcach i wygrywał konkursy oratorskie. Studiował biologię na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Przeżył pacyfikację demonstracji studentów przez oddziały milicji. Później nosił kolegom paczki do więzienia.

Całą karierę naukową profesor Zbigniew Endler zrealizował w Olsztynie. Przez 40 lat był związany z Wyższą Szkołą Rolniczą, później Akademią Rolniczo-Techniczną, a następnie Uniwersytetem Warmińsko-Mazurskim. W latach 1999-2010, profesor Endler kierował Katedrą Ekologii Ewolucyjnej, a później Katedrą Ekologii Stosowanej UWM. Pracował przy powstawaniu wielu rezerwatów przyrody i parków krajobrazowych w całym województwie warmińsko-mazurskim.

Jako ekspert profesor Zbigniew Endler był wielokrotnie gościem Radia Olsztyn. Jego opowieści były pasjonujące i niezwykle merytoryczne. Często podkreślał, że ekologia jest pewnym wyborem drogi życia.

00:00 / 00:00

Profesor Zbigniew Endler przeszedł na emeryturę w wieku 70 lat. Mimo to pracował jeszcze w Wyższej Szkole Społeczno-Ekonomicznej w Gdańsku, gdzie pełnił funkcję prorektora. Uroczystości pogrzebowe odbyły się o 11:00 w kościele św. Józefa przy ulicy Jagiellońskiej. Profesor Zbigniew Endler został pochowany na cmentarzu komunalnym przy ulicy Poprzecznej.

 

Autor: M. Lewiński/ P. Karpiszen
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w pogrzeb, cmentarz, Poprzeczna, Zbigniew Endler
Kłótnia o nagrobek zakończona na sali sądowej. Zdecydowało 35 centymetrów

Sąd Okręgowy w Olsztynie nie uwzględnił apelacji Barbary S. w sprawie nagrobka na cmentarzu w Dobrym Mieście. Chodzi o nagrobek tragicznie zmarłego syna posadowiony przez nią,...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV