Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 28 °C pogoda dziś
JUTRO: 29 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Ostre słowa reżysera znanego z twardej walki z reżimem Putina

Film „Donbass”

Pora działać ws. uwięzionego w Rosji ukraińskiego reżysera Ołeha Sencowa – zaapelował we wtorek w Toronto Siergiej Łoźnica, którego dwa najnowsze filmy „Donbas” i „Proces” mają swą północnoamerykańską premierę na 43. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Toronto.

Sencow, osadzony w kolonii karnej na Dalekiej Północy Rosji, od połowy maja prowadzi strajk głodowy i właśnie napisał testament określający prawa do swojej twórczości – poinformowała dwa dni temu jego kuzynka Natalia Kapłan. W liście upublicznionym przez Kapłan artysta określił stan swojego zdrowia jako „stabilnie zły” i poinformował, że cierpi na niedotlenienie.

„Teraz jest pora działać. Trzeba po prostu załadować samolot z lekarzami i wysłać go na jakieś zamknięte lotnisko. Dyskusje nic nie dadzą. To nie jest pomoc” – zaapelował w sprawie kolegi Łoźnica.

O uwolnienie ukraińskiego reżysera od czterech lat apeluje Europejska Akademia Filmowa, pod apelem podpisało się około tysiąca twórców filmowych, ale „politycy nie chcą ich słuchać” – zaznaczył Łoźnica. „Ludzie u władzy nie traktują tej sprawy poważnie” – dodał.

Ołeh Sencow, mieszkaniec zaanektowanego przez Rosję Krymu, został aresztowany w Symferopolu i wywieziony do Rosji w maju 2014 roku. W sierpniu 2015 roku skazano go na 20 lat kolonii karnej za przypisywane mu przygotowywanie zamachów terrorystycznych na półwyspie. Reżyser odrzuca te oskarżenia i twierdzi, że działania przeciwko niemu mają charakter polityczny. Od połowy maja prowadzi protest głodowy, domagając się uwolnienia 64 swoich rodaków, przetrzymywanych w rosyjskich więzieniach.

Siergiej Łoźnica, który wychował się w Kijowie, a obecnie mieszka w Berlinie, brał we wtorek udział w dyskusji na temat sprawy Sencowa zorganizowanej w ramach Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Toronto (TIFF). Jego zdaniem uwięziony reżyser jest częścią większego problemu. „To nie jest jedyny niewinny i nie pierwszy taki proces, gdzie nie ma żadnych dowodów, a potem dostajesz wyrok 20, 15 lat czy dożywocie (…). Ta choroba ma tendencję do rozprzestrzeniania się wszędzie, to rodzaj bakterii” – stwierdził.

Łoźnica ostrzegł, że swoimi działaniami we wschodniej Ukrainie Rosja niszczy porządek międzynarodowy, a organizacje takie jak ONZ naraża na śmieszność.

„W Europie mamy od czterech lat wojnę, a nikt o niej nie mówi. Po raz pierwszy od II wojny światowej (Rosjanie – PAP) zajęli część terytorium i otworzyli puszkę Pandory, bo teraz każdy może powiedzieć: „Hej, to nie działa, nic nie możemy zrobić” – zauważył.

Sytuacji na wschodniej Ukrainie Łoźnica poświęcił swój nowy film pt. „Donbas”, nakręcony na podstawie prawdziwych wydarzeń i filmików zamieszczonych w Internecie przez zwykłych Ukraińców. Artysta zobrazował w nim konfrontację między mentalnością społeczeństwa totalitarnego a tymi, którzy nie chcą być pod panowaniem Rosji, ale nie wiedzą, jak stworzyć społeczeństwo demokratyczne – mówił sam twórca filmu po wtorkowym pokazie na TIFF.

„Rosja nadal uważa, że to jej terytorium”, podczas gdy Ukraina przechodzi swoją „pierwszą próbę niezależności” i „nadal toczy się wojna” – tłumaczył.

Na festiwalu w Toronto Łoźnica pokazuje też dokument pt. „Proces”, w którym na podstawie autentycznego materiału filmowego z lat 30. XX wieku odtworzył jeden z pierwszych pokazowych procesów politycznych Stalina.


Autor: Ł.A/PAP
Redakcja: B.Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w film
„Myję ręce, bo wiem więcej”. Pracownicy sanepidu uczą, jak ustrzec się przed chorobami brudnych rąk

Na naszych dłoniach żyje około 5 milionów drobnoustrojów, z tego aż 150 gatunków. Więcej jest ich na dłoniach kobiecych, mimo że to kobiety myją ręce częściej....

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV