Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 18 °C pogoda dziś
JUTRO: 18 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Ostrzegamy! Ślisko na drogach i chodnikach

Od rana ostrzegamy kierowców i przechodniów na Warmii i Mazurach przed gołoledzią. Szczególnie niebezpiecznie jest w zachodnich i północnych powiatach województwa, gdzie pada przelotnie marznący deszcz.

Na trasie wojewódzkiej 591 na wyjeździe z Mrągowa w stronę Kętrzyna samochód wpadł do rowu. Tam mogą być utrudnienia. Zarząd Dróg Wojewódzkich w Olsztynie informuje, że sprzęt zimowego utrzymania od północy pracuje na wszystkich trasach. Synoptycy zapowiadają, że gołoledź może występować w regionie przez cały dzień.

Od piątku na drogach Warmii i Mazur doszło do 4 wypadków drogowych, w wyniku których 8 osób zostało rannych. Na szczęście nikt nie zginął. W tym samym czasie policjanci odnotowali 115 kolizji.

NIDZICA

W piątek wieczorem niedziccy policjanci pracowali na miejscu trzech zdarzeń drogowych, które miały miejsce na remontowanym odcinku drogi koło Napierek. Funkcjonariusze ruchu drogowego patrolujący drogę krajową nr 7 najechali na wypadek drogowy, w którym uczestniczyły dwa samochody osobowe. Ze wstępnych ustaleń policjantów wynika, że kierująca vw polo jadąc w kierunku Gdańska na łuku drogi zjechała na przeciwległy pas ruchu i zderzyła się czołowo ze skodą. Policjanci udzielili pierwszej pomocy uczestnikom tego zdarzenia zakładając kołnierze ortopedyczne, okrywając ich i układając poszkodowanych w pozycjach bezpiecznych. W rozbitych pojazdach odłączyli zasilanie elektryczne. Przy jednej z kobiet pozostającej w samochodzie czuwał policjant do czasu przyjazdu strażaków i pogotowia ratunkowego. Trzy kobiety trafiły do szpitala w Działdowie ze złamanymi obojczykami oraz żebrami. Kierowcy obu pojazdów byli trzeźwi.

Kolejne dwa zdarzenia miały miejsce również koło miejscowości Napierki. Ze wstępnych ustaleń policjantów wynika, że w pierwszym z nich 31-letnia mieszkanka województwa mazowieckiego, kierująca daewoo nie dostosowała prędkości do warunków drogowych, wpadła w poślizg i uderzyła w przydrożny znak. W przypadku drugiej kolizji będący na miejscu policjanci ustalili, że kierujący audi nie dostosował prędkości do warunków drogowych, zjechał na przeciwległy pas, a następnie wjechał na pobocze uszkadzając pojazd. Żaden z uczestników obu zdarzeń drogowych nie odniósł obrażeń.

 KĘTRZYN

Dachowaniem w rowie zakończyła się jazda 36-letniego kierowcy volkswagena polo w miejscowości Nowa Wieś Mała w gminie Kętrzyn. Jak wynika ze wstępnych ustaleń funkcjonariuszy, 36-latek stracił panowanie nad pojazdem w wyniku czego wjechał do przydrożnego rowu, gdzie pojazd przewrócił się na dach. Z pojazdu mężczyzna został wyciągnięty przez tylną klapę bagażnika, gdyż drzwi były zablokowane. Choć całe zdarzenie wyglądało groźnie, to kierujący autem nie doznał żadnych obrażeń. Policjanci zbadali stan trzeźwości 36-latka. Jak się okazało, mieszkaniec Kętrzyna miał 3,3 promila alkoholu w organizmie. Jak sam tłumaczył, wypił tylko 2 piwa. Mężczyzna stracił prawo jazdy, natomiast pojazd został zabezpieczony na parkingu strzeżonym. Dodatkowo nie posiadał przy sobie dowodu rejestracyjnego oraz w ogóle nie miał polisy ubezpieczeniowej OC pojazdu.

MRĄGOWO

Dziś około godziny 5.50 na trasie Mrągowo-Kętrzyn doszło do zdarzenia drogowego, gdzie kierujący osobową skodą fabią nie dostosował prędkości do warunków ruchu – oblodzona jezdnia, stracił panowanie nad pojazdem i wjechał do przydrożnego rowu. Żaden z uczestników tego zdarzenia nie odniósł obrażeń. Kierowca za spowodowanie kolizji otrzymał mandat. Niestety chwilę później około godziny 6.15 w tym samym miejscu doszło do kolejnego zdarzenia. Kierujący pojazdem straży pożarnej marki Scania uderzył w stojący na jezdni pojazd strażacki marki MAN, a następnie uderzył w osobowego vw golfa i wóz karetki pogotowia. W wyniku zdarzenia nikt nie odniósł obrażeń. Kierowca był trzeźwy. Za spowodowanie kolizji drogowej otrzymał mandat.

W trakcie wykonywanych czynności droga była zablokowana. Policjanci zorganizowali objazdy w kierunku na Kętrzyn: w Mrągowie ul Giżycką i w Szestnie na Świętą Lipkę. Następnie ruch kierowany był wahadłowo. W tej chwili droga jest przejezdna.

Wielu kierowcom wydaje się, że jezdnia jest czarna i sucha. Tymczasem jezdnie mogą być już przymrożone, a w związku z tym śliskie, a w takich sytuacjach koła łatwo tracą przyczepność. Pamiętajmy, że w wielu różnych miejscach nawierzchnia dróg połączona z opadami atmosferycznymi, leżącymi na drogach liśćmi, wydłuża drogę hamowania pojazdu, w skrajnych wypadkach kierujący może wpaść w poślizg i nie zapanować nad samochodem. Wyprzedzanie w takich warunkach, wymijanie, wchodzenie w zakręt może być bardzo niebezpieczne. Kierowcy powinni pamiętać o tym, aby poruszać się po jezdni z włączonymi światłami i przestrzegać ograniczeń prędkości, a gdy warunki pogodowe są gorsze, aby zwolnić w myśl zasady, że wolniej znaczy bezpieczniej. Apelujemy o to, by nie szarżować, myśleć, przewidywać zagrożenia.

Szczególnie uważać trzeba w zagłębieniach terenu, na wzniesieniach, w pobliżu lasów i zbiorników wodnych – jezdnia może tam być szczególnie śliska. Należy zachować nadzwyczajną ostrożność w pobliżu przejść dla pieszych. Uważajmy też przy dojeżdżaniu do nich. Jeżeli pieszy wejdzie na przejście, kierujący samochodem może nie wyhamować.

Szczególny apel kierujemy również do pieszych, by nie wchodzić bezpośrednio przed nadjeżdżający pojazd. Nawet na przejściu dla pieszych należy się upewnić, czy kierujący zdąży wyhamować. Oczywiście to pieszy ma pierwszeństwo na przejściu, ale tutaj zasada ograniczonego zaufania jak najbardziej ma zastosowanie. Każdy pieszy i rowerzysta powinien również pamiętać o swoim bezpieczeństwie i zadbać o to, aby być widocznym. Kamizelka odblaskowa, breloczek, opaska, czy nawet zwykła latarka sprawią, że poruszając się przy słabo oświetlonej drodze będzie lepiej widoczny dla nadjeżdżającego kierowcy. Przypominamy: od 31 sierpnia 2014 r. każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących. Za brak elementu odblaskowego grozi mandat. Co prawda przepisy ruchu drogowego nie nakładają obowiązku używania kamizelek i elementów odblaskowych w obszarze zabudowanym, jednakże w dużym stopniu poprawiają one widoczność. Dają kierowcom cenny czas na podjęcie prawidłowej reakcji – często ratującej zdrowie i życie.

Pamiętajmy – prędkość dopuszczalna w czasie intensywnych opadów deszczu czy podczas przymrozków nie zawsze oznacza prędkość BEZPIECZNĄ! Należy również pamiętać o właściwym i zgodnym z przepisami używaniu świateł przeciwmgłowych i świateł do jazdy dziennej (art. 51 ustawy „Prawo o ruchu drogowym”).

Dodatkowym utrudnieniem jesienią (nie tylko dla kierowców) jest często gorsze samopoczucie. Zły nastrój może wpływać na szybkość reakcji i koncentrację, o czym warto również pamiętać poruszając się po drogach.

 

(kan/as)

Przeczytaj poprzedni wpis:
Sfilmowałeś pirata, wyślij film policji

Stop agresji drogowej - pod takim hasłem na stronie internetowej warmińsko-mazurskiej policji działa kontaktowa skrzynka poczty elektronicznej. Kierowcy, którzy na swoich rejestratorach sfilmują rażące przykłady łamania...

Zamknij
RadioOlsztynTV