Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 14 °C pogoda dziś
JUTRO: 23 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Oto polscy bohaterowie, którzy zmienili losy świata! Zwiastun „303. Bitwa o Anglię”!

Plakat filmu 303. Bitwa o Anglię

W sieci pojawił się  oficjalny zwiastun filmu „303. Bitwa o Anglię”, czyli produkcji o wybitnych polskich lotnikach z Dywizjonu 303 im. Tadeusza Kościuszki. Jest on zaliczany do najlepszych jednostek myśliwskich II wojny światowej.

W międzynarodowej obsadzie filmu znaleźli się m.in.: Marcin Dorociński („Jack Strong”), Filip Pławiak („Wołyń”), Iwan Rheon („Gra o tron”) oraz syn Mela Gibsona – Milo Gibson („Przełęcz ocalonych”). Film wyprodukowany został przez Michaela Paszko, Matta Whyte’a, Krystiana Kozłowskiego i Roberta Chadaja z firmy Prospect 3. „303. Bitwa o Anglię” wejdzie do polskich kin 17 sierpnia.

Pełna rozmachu i emocjonujących podniebnych walk superprodukcja opowiadająca niesamowitą historię Dywizjonu 303 imienia Tadeusza Kościuszki – legendarnych polskich lotników, którzy stali się najskuteczniejszymi pilotami podczas bitwy o Anglię w czasie II wojny światowej.

W międzynarodowej obsadzie, obok Marcina Dorocińskiego („Jack Strong”,  „Pitbull. Ostatni pies”) i Filipa Pławiaka („Listy do M. 3″), wystąpili również: gwiazda kultowego serialu „Gra o tron” – Iwan Rheon oraz syn Mela Gibsona – Milo Gibson (znany m.in. z nagrodzonego dwoma Oscarami obrazu „Przełęcz ocalonych”). Reżyserii podjął się David Blair –zdobywca nagród BAFTA i Emmy. Za efekty specjalne odpowiada firma Lipsync Post, mająca na swoim koncie pracę przy zagranicznych produkcjach z największymi hollywoodzkimi gwiazdami. Zdjęciami do filmu zajął się Piotr Śliskowski – wybitny operator, który pracował przy „Generale Nilu”, „80 milionach” i serialu „Czas honoru. Powstanie”.

My nie błagamy o wolność, my o nią walczymy

– Witold Urbanowicz, dowódca Dywizjonu „303″

Na film o Dywizjonie 303 czekałem całe życie – po to, aby ludzie w Polsce i na całym świecie mogli poznać i zobaczyć na własne oczy historię wielkich polskich bohaterów, w tym mojego dziadka – sierżanta Stanisława Słowikowskiego. Ta opowieść pełna jest emocji, dramatyzmu, braterstwa i ogromnego szczęścia płynącego z triumfu garstki ludzi nad przeważającą liczebnie armią wroga. To film, który powinien zobaczyć każdy!

– Antoni Dmochowski, wnuk sierżanta Stanisława Słowikowskiego z Dywizjonu 303

Jest rok 1940. Władze i ludność Wielkiej Brytanii z rosnącym przerażeniem patrzą na inwazję niemieckiej armii na Europę. Rozpoczyna się bitwa o Anglię, w której doskonale wyszkoleni i doświadczeni piloci Luftwaffe zaciekle atakują alianckie samoloty RAFu. Z pomocą przybywają doborowi polscy lotnicy: Jan Zumbach, Witold Urbanowicz, Mirosław Ferić i Witold „Tolo” Łokuciewski. To weterani, którzy pragną walczyć w obronie swojej ojczyzny nawet poza jej granicami. Początkowa nieufność Brytyjczyków musi ustąpić wielkiemu szacunkowi, jakim Anglicy zaczynają darzyć polskich pilotów.

Tak powstaje Dywizjon 303 imienia Tadeusza Kościuszki, który okazał się najskuteczniejszym oddziałem powietrznym w trakcie bitwy o Anglię. Bohaterom przypisuje się zestrzelenie ponad 120 niemieckich samolotów – to wynik, jakiego nie udało się osiągnąć żadnemu innemu powietrznemu dywizjonowi.

 

Ł.A/Kino Świat

ZOBACZ TAKŻE

Przeczytaj poprzedni wpis:
Kolejne zmiany na skrzyżowaniach w Olsztynie. Sygnalizatory kierunkowe zmieniane są na ogólne

Rozpoczyna się drugi etap ważnych zmian na olsztyńskich skrzyżowaniach. Kierowcy muszą być ostrożni, bo kolejne krzyżówki staną się kolizyjne - czyli zanim skręcimy w lewo, mimo...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV