Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 18 °C pogoda dziś
JUTRO: 23 °C pogoda jutro
Logowanie
 

P. Czemiel: musimy mieć odwagę polityczną, aby wspierać budowę S16. M. Kuchciński: poparliśmy uchwałę ws. drogi, zmienił się tylko jej tytuł

Radni wojewódzcy PO i PSL nie dotrzymali zawartej umowy ws. S16 – mówił w Porannych pytaniach Radia Olsztyn doradca w ministerstwie infrastruktury radny klubu Prawa i Sprawiedliwości Paweł Czemiel. Z kolei Marcin Kuchciński z Platformy Obywatelskiej ripostował: – Sejmik poparł przecież budowę drogi, zmienił się tytuł uchwały.

Umowa dotyczyła treści uchwały wspierającej działania GDDKiA przy budowie drogi przez Mazury S16:

Mieliśmy projekt uchwały, popierający Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad, który wcześniej ustaliliśmy z przedstawicielami PO i PSL. Wszyscy się na to zgodziliśmy, aby podczas sesji nie było żadnych „wycieczek” politycznych. Tutaj chodziło o wspólną sprawę.

Wicemarszałek województwa Marcin Kuchciński reprezentujący w sejmiku PO tłumaczył, że zmieniona treść uchwały zaproponowana przez część radny jego klubu nie wpływała na wydźwięk całej uchwały:

Sejmik przecież poparł budowę drogi S16. Jeśli chodzi o zapisy całej ustawy, to ustaliliśmy, że trasa obowiązywać będzie na odcinku Olsztyn-Ełk.

Marcin Kuchciński dodał, że sama treść uchwały się nie zmieniła:

Podpisaliśmy umowę na drogę S16, ma to oczywiście być w poszanowaniu opinii samorządów lokalnych z uwzględnieniem czynników społecznych, a także zgodnie z zapisami strategii. Jeśli chodzi o uchwałę, to zmienił się tylko jej tytuł. Państwo chcieli wyrazić poparcie dla GDDKiA, my wyraziliśmy zgodę dla poparcie drogi ekspresowej S16.

Z kolei Paweł Czemiel uważa, że radni PO i PSL nie mają odwagi przeciwstawić się grupom blokującym budowę drogi:

Rozumiem różnego rodzaju protesty. Jednak w tej uchwale wyraźnie powiedzieliśmy, że chcemy uwzględnienia czynników społecznych, ekonomicznych i środowiskowych. Nie ważne w jakim wariancie zrobimy drogę S16, protesty cały czas będą. W pewnym momencie trzeba mieć odwagę polityczną, aby tę drogę wspierać.

Radni PiS nie wzięli udziału w głosowaniu i opuścili na znak protestu salę sesyjną sejmiku.

Posłuchaj rozmowy Krzysztofa Kaszubskiego z Pawłem Czemielem i Marcinem Kuchcińskim

 

Autor: K. Kaszubski
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w video, Marcin Kuchciński, sesja sejmiku, Paweł Czemiel
Podsumowanie wyborów do Parlamentu Europejskiego i problemy z budową drogi S16. Posłuchaj audycji Jeden na Jednego

Jeden na Jednego, czyli słowne starcie przedstawiciela opozycji z przedstawicielem partii rządzącej. Gośćmi Andrzeja Piedziewicza byli: Wioletta Śląska-Zyśk – Polskie Stronnictwo Ludowe Dariusz Rudnik - Prawo...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV