Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 20 °C pogoda dziś
JUTRO: 18 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Pacjenci żądają odszkodowań

Po raz pierwszy na Warmii i Mazurach, prawomocnym wyrokiem zakończył się proces 67-letniego pacjenta, który za błędnie wykonaną operację chirurgiczną, ma dostać od szpitala 10 tysięcy złotych odszkodowania.

Pacjenci są bardziej świadomi swoich praw i coraz częściej będą kierowali sprawy do sądów. Tak uważa Rzecznik Praw Pacjenta. Krystyna Kozłowska przyznała, że pacjenci potrzebują zmian w systemie opieki zdrowotnej. Jej zdaniem, głównym problemem jest komunikacja lekarza z chorym.

Rzecznik Praw Pacjenta powiedziała, że w 2009 roku wpłynęło do niej 9 tysięcy skarg od pacjentów. Trzy lata później, było ich już 63 tysiące. Do wojewódzkiej komisji orzekającej o zdarzeniach medycznych w Olsztynie wpłynęły dotychczas 24 wnioski o odszkodowania. Większość dotyczy uszkodzeń ciała i rozstroju zdrowia, pozostałe zakażeń szpitalnych lub śmierci pacjenta. Roszczenia pacjentów najczęściej sięgają 100 tysięcy złotych w przypadku uszczerbku na zdrowiu i 300 tysięcy złotych dla spadkobierców zmarłego.(pap/as)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w odszkodowania, szpitale
Rekompensata zamiast domu

Dawna mieszkanka Kaplityn koło Barczewa ma dostać 555 tysięcy złotych rekompensaty za gospodarstwo, które przejął Skarb Państwa po jej wyjeździe do Niemiec. Taki wyrok wydał Sąd...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV