Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 28 °C pogoda dziś
JUTRO: 29 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Pamięć o „Nilu” wiecznie żywa

Generał August Emil Fieldorf pseudonim „Nil”

Upamiętnieniem 60. rocznicy śmierci gen. Augusta Emila Fieldorfa pseudonim Nil, komitet miejski Prawa i Sprawiedliwości oraz Ruch Społeczny im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Olsztynie rozpoczynają obchody Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych.

Uroczystość odbędzie się w najbliższą niedzielę na skwerze generała Nila na olsztyńskich Jarotach. Po nabożeństwie i złożeniu kwiatów, pod tablicą upamiętniającą generała Fieldorfa, odbędzie się wykład przybliżający sylwetkę żołnierza zamordowanego przez komunistyczne władze w 1953 roku. Obchody rozpoczną się o godzinie 13.00 mszą świętą w kościele Błogosławionej Franciszki Siedlickiej.

Generał Emil Fieldorf „Nil”urodził się w 1895 roku w Krakowie. Od 1914 roku służył w Legionach Józefa Piłsudskiego, a następnie uczestniczył w wojnie z bolszewikami. W okresie międzywojennym był oficerem Wojska Polskiego i Korpusu Ochrony Pogranicza.

Symboliczny nagrobek Augusta Emila Fieldorfa na cmentarzu wojskowym na Powązkach w Warszawie

W czasie kampanii wrześniowej w 1939 roku dowodził 51. pułkiem piechoty. Udało mu się uniknąć niewoli i dotrzeć do Francji, by już w 1940 r. jako emisariusz Naczelnego Wodza wrócić do okupowanego kraju, gdzie zaangażował się w pracę konspiracyjną. Został komendantem Kierownictwa Dywersji (Kedywu) Komendy Głównej Armii Krajowej. Od 1943 r. tworzył organizację „NIE”, przygotowywaną do działań na wypadek okupacji ziem polskich przez Sowietów. Zatrzymany w 1945 r. przez NKWD i nierozpoznany trafił do obozu pracy na Uralu.

Po powrocie do Polski „Nil” ujawnił się. Został aresztowany i skazany na śmierć pod fałszywymi zarzutami. Odmówił podpisania prośby o ułaskawienie. Wyrok wykonano 24 lutego 1953 roku w więzieniu mokotowskim. W 2006 roku prezydent Lech Kaczyński pośmiertnie odznaczył Emila Fieldorfa Orderem Orła Białego. (dg/bsc)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w historia, Nil, Fieldorfa, generał, żołnierz
Kopernik jednoczy regiony

540 lat temu, w Toruniu, urodził się Mikołaj Kopernik. Rok Mikołaja Kopernika obchodzony jest wspólnie przez województwa warmińsko-mazurskie i kujawsko-pomorskie. Zainaugurowali go 4 stycznia marszałkowie obu...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV