Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 9 °C pogoda dziś
JUTRO: 8 °C pogoda jutro
Logowanie
 

„Pamięć o ofiarach jest zachowaniem ich dziedzictwa”. Olsztyn uczcił 8. rocznicę katastrofy smoleńskiej

Fot. K. Olszewski

10 kwietnia 2010 roku na zawsze połączyły się losy poległych w Katyniu z losami ofiar katastrofy smoleńskiej” – mówili uczestnicy uroczystości, która odbyła się na Placu Solidarności. Apel przygotowano pod hasłem „Katyń 1940, Smoleńsk 2010 – pamiętamy”. Pod pomnikiem Wolności Ojczyzny złożono kwiaty i znicze.

Dalsza część uroczystości odbyła się w urzędzie wojewódzkim w Olsztynie. Tam wykład wygłosił Sebastian Nowakowski z Instytutu Pamięci Narodowej.

Warto oczywiście przypomnieć o Katyniu, a wizyta 10 kwietniu 2010 roku była formą uczczenia i oddania hołdu ofiarom zbrodni katyńskiej

– podkreślał.

Współorganizator uroczystości Krzysztof Marek Nowacki kurator oświaty i szef Ruchu im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego na Warmii i Mazurach podkreślał, że pamięć o jednych i drugich trzeba kultywować:

Pamięć o nich jest zachowaniem ich dziedzictwa. Wartości : Bóg, Honor, Ojczyzna, które towarzyszą nam od tysięcy lat, stanowią triadę która powoduje, że o ich dziedzictwo warto dbać.

Centralne uroczystości rocznicy katastrofy smoleńskiej odbyły się w Warszawie przy placu Piłsudskiego. Po południu odsłonięto tam pomnik ofiar tragedii smoleńskiej.

Posłuchaj relacji Marka Lewińskiego

 

Autor: M. Lewiński
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w katastrofa Smoleńska, Zbrodnia Katyńska, Krzysztof Marek Nowacki
Profesor Witold Gieszczyński: Nie przypominam sobie, by inne państwo dotknęła taka tragedia, jak katastrofa smoleńska

"Nie skupiałbym się na podziałach społeczeństwa. W Smoleńsku zginęła elita państwa polskiego, co samo w sobie jest dramatem" - powiedział w Porannych Pytaniach Radia Olsztyn profesor...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV