Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 0 °C pogoda dziś
JUTRO: 3 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Pamięć o tych, którzy odeszli

O wyjątkowych rzeczach i pamiątkach, które mają wartość sentymentalną w Bliższych Spotkaniach Radia Olsztyn.

Gościem Agnieszki Lipczyńskiej była Elżbieta Fabisiak- animatorka kultury, działaczka, społecznik, inicjatorka wielu przedsięwzięć kulturalnych, właścicielka kolekcji obrazów olsztyńskich twórców, która od około pięćdziesięciu lat jest związana z kulturą Olsztyna i regionu.

Każdego roku od wielu lat piszę wspomnienia o ludziach kultury, którzy odeszli odeszli i ciągle nie mogę pogodzić się z tym, że nie ma ich wśród nas. Kiedy przychodzi dzień Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny – tak jak dzisiaj, to wtedy szczególnie się człowiek tak zamyśla. Przywołuje te wszystkie zdarzenia, obrazy, których się nagromadziło, akurat w moim życiu, bardzo dużo. Kiedy patrzę na obrazy w moim domu np. Bogdana Stefanowa, Mirosława Smerka, Aleksandra Wołosa i wielu, wielu innych, to wydaje mi się, że oni są, że gdzieś na chwilę wyjechali. Przekazali też dla nas żyjących te wartości, które do dzisiaj w moim życiu są bardzo istotne, bardzo ważne.

Według Elżbiety Fabisiak poprzez wspomnienia o bliskich zmienia się filozofia naszego życia:

Zaczynamy bardziej smakować to życie (…). Historie osób, czy to artystów, czy rodziny powodują, że my też się zmieniamy, my szukamy w tych ludziach dobra i szlachetności i pięknych działań, które nam towarzyszą przez całe życie.

Posłuchaj rozmowy

00:00 / 00:00

00:00 / 00:00

Pamięć zaczynamy pielęgnować dopiero po pewnym czasie. Chcemy odbyć wiele rozmów, ale w odpowiednim czasie w ogóle o tym nie pamiętamy. Czy faktycznie tak jest? Na te pytanie próbował odpowiedzieć Dawid Wierzbicki, wieloletni współpracownik Stowarzyszenia Wspólnota Kulturowa „Borussia” w Olsztynie.

W pewnym momencie naszego życia wydaje się nam, że nie odejdziemy w sposób niezapowiedziany i będziemy cały czas dla naszych bliskich i dla osób, z którymi jesteśmy w codziennym kontakcie, nie planujemy umierać jutro. Nie zastanawiamy się przede wszystkim nad tym, co moglibyśmy przekazać i pokazać innym (…). Ja pamiętam, jeszcze w szkole podstawowej były modne takie pamiętniki. Różne wpisy do tych pamiętników się dostawało, a od mojej wychowawczyni – była to trzecia klasa szkoły podstawowej – dostałem taki wpis wierszem: „ z niczym przychodzisz na ten świat i nic nie weźmiesz ze sobą, pozostaw jakiś piękny ślad, by można iść za sobą”.

I dopiero po wielu latach zrozumiałem, że potrzeba nam takich wspominek, takich rzeczy, na które możemy patrzeć. Takich, które możemy celebrować, do których możemy się odnosić i stawać się refleksyjni. Potrzeba nam przede wszystkim takich drogowskazów. Jeśli ktoś był w naszym życiu silnym charakterem i pokazał nam pewną drogę, gdzie iść i dokąd zmierzać, to ta osoba w tym działaniu jest obecna.

Posłuchaj rozmowy

00:00 / 00:00

00:00 / 00:00

W Bliższych Spotkaniach wspomnienie także o Zbigniewie Rojku, współzałożycielu „Kaczek z Nowej Paczki”, główny kompozytor i aranżer piosenek zespołu. Zmarł 29 lipca 2011 roku. O przyjaźni z nieżyjącym przyjacielem – Andrzej Brzozowski- współzałożyciel zespołu „Kaczki z Nowej Paczki”- satyryk, felietonista.

Posłuchaj rozmowy

00:00 / 00:00

00:00 / 00:00

00:00 / 00:00

 

Autor: D. Kucharzewska
Redakcja: A.Podbielska

 

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w kultura, wspomnienie
Ostatni dzień Festiwalu Teatralnego Demoludy

Spektaklem "Wesela" teatru z Lublina i koncertem Warszawskiej Orkiestry Sentymentalnej zakończył się w Olsztynie 11. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Demoludy Nowa Europa. Gościem specjalnym byli w tym...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV