Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 22 °C pogoda dziś
JUTRO: 20 °C pogoda jutro
Logowanie
 

„Panny z Wilka” na deskach olsztyńskiego teatru. Premiera spektaklu już w sobotę

Próby do spektaklu Panny z Wilka”. Fot. Teatr Jaracza

„Panny z Wilka”, spektakl o powrocie do czasów młodości i konfrontacji z sobą samym, przygotowują aktorzy Teatru im Jaracza w Olsztynie.

Premiera sztuki w reżyserii Krzysztofa Rekowskiego na podstawie opowiadania Jarosława Iwaszkiewicza odbędzie się w sobotę.

Nasze „Panny z Wilka” podążają za doświadczeniem Wiktora. Próbujemy zrozumieć jego pogubienie w świecie, na które wpływ ma po pierwsze doświadczenie traum wojennych, po drugie uwikłanie w machinę pracy, gdy człowiek nie ma czasu zadać sobie ważnych życiowych pytań

– podkreślił reżyser Krzysztof Rekowski.

Bohater opowiadania Iwaszkiewicza, Wiktor Ruben to przepracowany 37-latek, który z polecenia lekarza bierze urlop i wyjeżdża na wczasy. Odwiedza krainę swojej młodości – raj w którym nie był 15 lat. Spotyka pięć kobiet, które zapamiętał jako piękne dziewczyny lub jeszcze dzieci. Teraz są żonami i matkami. On jest samotny. Przeżył wojnę. Ale kobiety wciąż pamiętały o Wiktorze i wspomnienia pierwszych erotycznych fascynacji zaczynają ożywać.

Oprócz panien, w pamięci Wiktora pozostaje jeszcze kleryk Jurek, nieżyjący już jedyny przyjaciel bohatera. To z nim główny bohater toczy w myślach rozmowy, próbując połapać się w swoich uczuciach.

Spektakl „Panny z Wilka” według Jarosława Iwaszkiewicza jest opowieścią o konfrontacji ze sobą i z czasem. Jak mówił reżyser, główny bohater mimo doświadczeń z dziewczynami, nie znalazł odpowiedzi na istotne pytanie: o prawdziwą miłość. Jak dodał Rekowski, bohater nie miał czasu nawet zastanowić się na swoją orientacją seksualną. Jak podają twórcy, przedstawienie będzie także podróżą w świat retro. Umowna scenografia i kostiumy mają przywołać urok międzywojnia i atmosferę upalnego lata.

W adaptacji oprócz tytułowych „Panien z Wilka” wykorzystano motywy z opowiadań „Sny” i „Ogrody”, a także wiersze Jarosława Iwaszkiewicza.

Próby do spektaklu Panny z Wilka”. Fot. Teatr Jaracza

 

Autor: PAP
Redakcja: B.Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w teatr, spektakl, sztuka
Artystyczny Szum w Dywitach koło Olsztyna

SZtuka Uliczna Młodych to nowy projekt Gminnego Ośrodka Kultury w Dywitach i Fundacji dla dzieci i młodzieży Kółko Graniaste. Przez 2 miesiące realizowane są tygodniowe cykle...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV