Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 2 °C pogoda dziś
JUTRO: 3 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Państwowe Liceum Plastyczne w Olsztynie najlepszą szkołą artystyczną w Polsce

Fot. A. Podbielska

Państwowe Liceum Plastyczne im. Erica Mendelsohna w Olsztynie zajęło pierwsze miejsce w makroregionalnym przeglądzie rysunku, rzeźby i malarstwa w Gronowie Górnym, osiągając jednocześnie najlepszy wynik w kraju – 85,5 punktów na 90 możliwych. Uczniowie olsztyńskiego plastyka okazali się najlepsi. Weronika Preker zajęła pierwsze miejsce, drugie – Kacper Cichomski, a trzecie Dominika Wolska. Dziś w Bliższych spotkaniach o sukcesach olsztyńskiego Plastyka.

Aleksander Kuberski, dyrektor szkoły i uczeń Kacper Cichomski z klasy III a byli gośćmi Agnieszki Lipczyńskiej.

A. Lipczyńska: Czym jest ten przegląd, kto w nim uczestniczy panie dyrektorze?

A. Kuberski: 15 lat temu Ministerstwo Kultury chciało sprawdzić jakość nauczania w szkołach plastycznych. Wtedy wymyślono konkurs, który ma przede wszystkim pokazać, jak przygotowujemy w tych najważniejszych dziedzinach (rysunek, malarstwo, rzeźba) uczniów do takiej pełnej kreacji w różnych dziedzinach. Uznano, że portret rzeźbiarski, rysunek postaci i martwa natura, to są takie tematy, które ciągle występują w procesie edukacyjnym. Przegląd służy sprawdzeniu, jaki jest poziom realizacji tego ćwiczenia.

A. Lipczyńska: Jak zostali wyłonieni zwycięzcy?

A. Kuberski: W Polsce mamy 75 szkół plastycznych. Nie ma takiej szkoły, która mogłaby wszystkich pomieścić na jednej imprezie, więc Polskę podzielono na cztery makroregiony. My jesteśmy w północno – wschodnio – południowym makroregionie, który obejmuje 15 szkół od Gronowa pod Elblągiem do Zamościa. Co roku przegląd odbywa się w innym mieście. Uczniowie przywożą swoje prace z rysunku, malarstwa i rzeźby oraz na miejscu wykonują na oczach komisji prace. Aby było jasne, że te prace, które przywieźli i te, które na miejscu wykonują są wykonane tą sama ręką.

A. Lipczyńska: Kacper, jak oceniasz ten przegląd i wasz pobyt w Gronowie Górnym?

K. Cichomski: Były takie duże nerwy, że przestałem już je odczuwać. Byłem oszołomiony. Na miejscu, gdy miałem ołówki w ręku, wiedziałem już co robić. Nie patrzyłem na konkurentów. Toraczej oni patrzyli na mnie i zastanawiali się o co mi chodzi, bo latałem i skakałem. Jak rysuję, to głównie tańczę.
Państwowe Liceum Plastyczne im. Erica Mendelsohna w Olsztynie istnieje od 1988 roku. Organem prowadzącym szkołę jest Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Posłuchaj całej rozmowy

00:00 / 00:00
00:00 / 00:00
00:00 / 00:00

Redakcja: A. Podbielska za D. Kucharzewska

ZOBACZ TAKŻE

Przeczytaj poprzedni wpis:
„Nie narzekać, ale być wśród ludzi.” W Olsztynie rozmawiano o sytuacji osób niepełnosprawnych

„Niepełnosprawni ale pełnoprawni" - pod takim hasłem rozpoczęły się w Olsztynie obchody Światowego Dnia Inwalidy. To okazja do dyskusji o tym, jak zmienia się sytuacja osób...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV