Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 23 °C pogoda dziś
JUTRO: 21 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Parlamentarne roszady po wyborach samorządowych

Nadal nie wiadomo, kto zastąpi w Sejmie posła PSL Zbigniewa Włodkowskiego, który w ostatnich wyborach samorządowych został burmistrzem Orzysza.

Włodkowski po wyborze na burmistrza swojego rodzinnego miasta musiał zrzec się mandatu poselskiego, żeby objąć nowy urząd. Zgodnie z ustawą o samorządzie gminnym, funkcji wójta, burmistrza, czy prezydenta miasta nie można łączyć z mandatem posła i senatora.

Po Zbigniewie Włodkowskim do Sejmu powinna wejść osoba, która zajęła kolejne – pod względem liczby głosów – miejsce na liście PSL w wyborach parlamentarnych z 2011 roku. Tym kandydatem był obecny wojewoda warmińsko-mazurski Marian Podziewski, który zdobył wówczas 5329 głosów. Marian Podziewski zrezygnował jednak z objęcia mandatu poselskiego.

Kolejną kandydatką z listy PSL, która może zająć wolne miejsce w ławach poselskich po Włodkowskim jest wiceminister skarbu Urszula Pasławska, która w wyborach w 2011 roku zdobyła 5022 głosy. Pasławska poinformowała, że „weźmie mandat”, dodając, że po to startowała w wyborach.

Według szefa ludowców na Warmii i Mazurach posła Stanisława Żelichowskiego, Pasławska jako podsekretarz nie mogłaby jednak łączyć funkcji w ministerstwie z byciem posłem. Żelichowski ujawnił dziennikarzom przed kilkoma dniami, że „rolą Piechocińskiego jest teraz załatwienie Pasławskiej awansu na sekretarza stanu, bo wtedy będzie ona mogła objąć mandat poselski po Zbigniewie Włodkowskim”.

Gdyby Pasławska nie została posłanką to następna w kolejce jest były wicestarosta ze Szczytna i radna sejmiku Sylwia Jaskulska. Jednak w ostatni poniedziałek została ona członkiem zarządu województwa warmińsko-mazurskiego.

Kolejną osobą, która miałaby szansę na mandat poselski, byłaby dyrektorka sanepidu w Mrągowie Beata Doraczyńska.


Drugim z dotychczasowych warmińsko-mazurskich posłów, którzy zamienili Sejm na samorząd jest burmistrz Iławy Adam Żyliński.

Jego miejsce w parlamencie mógł zająć Krzysztof Harmaciński, ale nie chciał, bo został wybrany na wójta gminy Iława. Dlatego mandat przejął kolejny kandydat z listy PO w wyborach parlamentarnych w 2011, lekarz z Elbląga Krzysztof Naguszewski, który w miniony wtorek złożył ślubowanie poselskie.

(pap/gol/bsc)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w sejm, wybory samorządowe
W Sejmie szykują się powyborcze roszady

Dwóch warmińsko-mazurskich posłów zostało burmistrzami. Zbigniew Włodkowski z PSL będzie włodarzem Orzysza, a Adam Żyliński, startujący jako kandydat niezależny - burmistrzem Iławy. Zbigniewa Włodkowskiego w Sejmie...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV