Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 3 °C pogoda dziś
JUTRO: 5 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Pasożyty atakują przedszkolaków. Olsztyński Sanepid podaje: 27 procent dzieci jest zakażonych

Fot. pixabay.com

Badania olsztyńskiego Sanepidu na obecność pasożytów przewodu pokarmowego u przedszkolaków wykazały, że ponad 27 procent przebadanych dzieci było zakażonych. Sanepid w styczniu przyszłego roku chce przebadać kolejną grupę dzieci.

Wiosną olsztyński Sanepid przebadał 214 dzieci chodzących do przedszkoli w gminach Purda i Olsztynek na obecność pasożytów przewodu pokarmowego. Badania wykonywano profilaktycznie, ponieważ w poprzednich latach spora grupa dzieci była zakażona tymi pasożytami; w latach 2002/2003 badania wykazały obecność pasożytów u blisko 30 procent przedszkolaków.

Chcieliśmy sprawdzić, czy problem maleje, czy wręcz przeciwnie

– przyznał dyrektor warmińsko-mazurskiego Sanepidu Janusz Dzisko.

Okazało się, że wśród przebadanych dzieci 27,1 procent było zakażonych pasożytami przewodu pokarmowego – najwięcej (14 procent) miało Dientamoeba fragilis. Jest to jeden z mniejszych pierwotniaków pasożytujących w przewodzie pokarmowym człowieka. Badania wskazują, że jego występowanie jest powiązane z obecnością owsików. Te pasożyty stwierdzono u 11,7 procent badanych dzieci.

To pokazuje, że zakażenie owsicą jest wciąż dość powszechne wśród dzieci, które nie mają jeszcze dobrze utrwalonych nawyków higienicznych oraz przebywają w zbiorowiskach

– powiedziała Joanna Równiak z działu epidemiologii warmińsko-mazurskiego Sanepidu.

Badania przeprowadzone przez olsztyński Sanepid wykazały także, że 2,8 procent dzieci było zakażonych lambliozą (Giardia intestinalis).

Ten rodzaj pasożyta często jest przywożony z krajów rozwijających się, do których jeździmy na wypoczynek. Skażona może być nim woda pitna lub rekreacyjna. Z tego powodu eksperci zalecają, by dzieci do lat 7 nie korzystały z kąpieli w basenach, gdzie jest ciepło, a nie wiadomo, jakiej jakości jest woda. W ogóle zaleca się ostrożność w zabieraniu maluchów na zagraniczne wakacje

– przyznała Równiak.

Pasożyty mogą wywoływać u dzieci szereg objawów – np. bóle brzucha, biegunki, wymioty, utratę łaknienia. Ponieważ okres wylęgania niektórych pasożytów jest długi, wynoszący nawet dwa miesiące, rodzice chorych dzieci często nie kojarzą, że ich dziecko mogło „złapać” pasożyty w czasie wakacji.

Akcję anonimowych i bezpłatnych badań przedszkolaków olsztyński Sanepid będzie kontynuował – w grudniu zostanie przeprowadzona akcja edukacyjna dla rodziców i nauczycieli, a w styczniu 2020 r. rozpocznie się badanie.

Program prowadzony przez olsztyński Sanepid jest jedynym tego rodzaju w kraju.

 

Autor: Joanna Kiewisz-Wojciechowska (PAP)
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w sanepid, badania, bakterie, zakażenie, pasożyt przewodu pokarmowego
Kochają życie, dlatego namawiają do regularnych badań. Ulicami Olsztyna przeszedł Marsz Różowej Wstążeczki

Codziennie piętnaście Polek umiera na raka piersi tylko dlatego, że zbyt późno zgłosiły się do lekarza. Chcąc zachęcić panie do częstszych profilaktycznych badań olsztyńskie Amazonki po...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV